Pondělí 10. srpna 2020svátek má Vavřinec 30 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Válečný zločin? OSN kritizuje Izrael za zabíjení civilistů v Gaze

Zhroucená Palestinka na podlaze nemocnice ve městě Gaza truhclí nad smrtí svého... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zhroucená Palestinka na podlaze nemocnice ve městě Gaza truhclí nad smrtí svého... | foto: Reuters

ŽENEVA Izrael se v Pásmu Gazy zřejmě dopouští válečných zločinů, řekla v Ženevě vysoká komisařka OSN pro lidská práva Navanethem Pillayová. Komisařka odsoudila zabíjení palestinských civilistů, zejména dětí, a demolici obytných domů, zároveň však kritizovala palestinské raketové útoky na Izrael. Ten s jejím vyjádřením zásadně nesouhlasí.

Konflikt si za dva týdny vyžádal přes 670 obětí, z nichž přes 640 byli Palestinci.

"Existuje možnost, že mezinárodní humanitární právo bylo porušeno do takové míry, že se jedná o válečné zločiny. Všechny případy musejí být náležitě a nezávisle vyšetřeny," uvedla komisařka. Zdůraznila, že se v konfliktu nerozlišuje mezi civilisty a bojovníky a že před útoky na civilní cíle nejsou lidé předem varováni.

VÍCE ZDE:

Izrael: Na sebeobranu máme právo

Izraelský zástupce v radě Eviatar Manor slova Pillayové označil za bezmyšlenkovitou reakci, protože povinnost na sebeobranu, kterou Izrael v Gaze uplatňuje, je součástí mezinárodního práva. Podle něj se válečných zločinů dopustilo palestinské radikální hnutí Hamás.

"Střílejí rakety na civilisty, hloubí tunely, aby mohli útočit na vesnice, schovávají munici do škol. Odpovědnost za oběti v Gaze padá na Hamás a (předseda palestinské samosprávy Mahmúd) Abbás by měl rozpustit vládu a ukázat, že mu jde o mír," řekl Manor. Abbásovo hnutí Fatah nedávno sestavilo s Hamásem společnou vládu, která má vést palestinská území do příštích voleb. Hamás je ale v mnoha zemích považován za teroristickou organizaci a Izrael Abbáse obvinil ze spolčování s teroristy.

Následky bombardování v Gaze:

Zločiny proti lidskosti, kontruje Palestina

Palestinský ministr zahraničí Rijád Málikí na zasedání rady prohlásil, že se Izrael dopouští zločinů proti lidskosti. "Ničí obytné čtvrti, porušuje ženevské konvence. Okupační síla se už 16 dní zaměřuje na děti, ženy, staré lidi a svými útoky jim upírá právo na život. Zahájila také pozemní operaci, což povede k vraždám civilistů," řekl ministr.

Podle Málikího už za ofenzívy bylo zničeno na 2500 domů a také značná část infrastruktury. Málikí vyzval svět, aby skoncoval s beztrestností Izraele. Manor ale ve svém příspěvku také zdůraznil, že "občané Gazy nejsou nepřáteli Izraele" a že "Izrael je odhodlán dodržovat mezinárodní právo".

Sirény zahánějí cestující na letišti v Tel Avivu do krytu:

Rada OSN pro lidská práva se sešla na popud Palestinců a arabských států přes odpor Izraele. Na konci svého jednání má přijmout text rozhodně odsuzující násilí a porušování lidských práv při ofenzivě v Pásmu Gazy. Žádá se v něm také, aby Švýcarsko rychle svolalo konferenci států hlásících se ke čtvrté ženevské konvenci o ochraně civilistů za válečného konfliktu. Cílem je vynutit si uplatnění tohoto stěžejního zákona o lidských právech na palestinských územích včetně východního Jeruzaléma.

Se svoláním mimořádné schůze rady předem nesouhlasily evropské země ani USA, avšak při hlasování budou mít arabští účastníci podle agentury AFP zřejmě převahu. Izrael si dlouhodobě stěžuje na jednostranná posuzování situace ve svém regionu v tomto orgánu OSN.

Kerry vyjedává o míru

Americký ministr zahraničí John Kerry jedná v Izraeli o ukončení bojů. Sejde se s izraelskými i palestinskými představiteli a také s generálním tajemníkem OSN Pan Ki-munem.

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun (vlevo) a americký ministr zahraničí John...

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun (vlevo) a americký ministr zahraničí John...

Před jednáním s Pan Ki-munem Kerry prohlásil, že se v jednáních o příměří podařilo pokročit, ale že mnoho se ještě musí udělat. Ještě ve středu má Kerry hovořit s předsedou palestinské samosprávy Mahmúdem Abbásem a izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem. Do Izraele směřuje také nový britský ministr zahraničí Philip Hammond.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Testování na nový typ koronaviru. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Testování na nový typ koronaviru. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Testování na nový typ koronaviru. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...