Čtvrtek 20. června 2024, svátek má Květa
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Bombardování Gazy si vyžádalo nejméně 13 obětí, Biden mluvil s Netanjahuem

Svět

  6:57
Izraelské bombardování tři domů ve městě Rafáh na jihu Pásma Gazy zabilo nejméně 13 lidí a zranilo mnohé další, informovali místní zdravotníci. Palestinské zdroje hlásily také vzdušné údery na dva domy ve městě Gaza na severu Pásma, po nichž zůstalo několik mrtvých a zraněných. V neděli také americký prezident Joe Biden hovořil telefonicky s izraelským premiérem Netanjahuem.

Agentura Reuters ve své zprávě žádné podrobnosti o zabitých neuvedla. Podle televize Al-Džazíra palestinská média hlásila, že mezi mrtvými byly ženy a děti. Izraelská armáda se k incidentům ihned nevyjádřila.

Izrael napříč Gazou pokračuje v tažení proti teroristickému hnutí Hamás a dalším palestinským ozbrojencům, které začalo po útoku Hamásu na izraelské území ze 7. října. Údery v Rafáhu přichází na pozadí sílících obav z rozsáhlejší izraelské operace v tomto městě, které Izrael označuje za poslední baštu Hamásu a které se po vypuknutí války stalo útočištěm statisíců uprchlíků ze severnějších částí Gazy.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Podle místních úřadů izraelská armáda každý den zabíjí desítky Palestinců a od počátku války jich zabila přes 34 000. Tato bilance nerozlišuje mezi civilisty a ozbrojenci. Izrael tvrdí, že od začátku své ofenzivy zabil nejméně 10 000 členů hnutí Hamás.

Biden telefonoval s izraelským premiérem

Americký prezident Joe Biden v neděli telefonicky hovořil s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem o pokračujících jednáních, jejichž cílem je zajistit okamžité příměří v Pásmu Gazy a propuštění rukojmích unesených radikálním hnutím Hamás. Informoval o tom Bílý dům. Biden v telefonátu podle prohlášení zdůraznil závazek USA k bezpečnosti Izraele a zopakoval i své dřívější stanovisko k avizované izraelské pozemní operaci v Rafáhu na jihu Pásma Gazy. Politici spolu naposledy mluvili 13. dubna po íránském raketovém a dronovém útoku na Izrael.

„Prezident (Biden) znovu potvrdil svůj pevný závazek vůči bezpečnosti Izraele po úspěšné obraně proti bezprecedentnímu útoku íránských raket a dronů na začátku tohoto měsíce. Zhodnotili rovněž probíhající rozhovory s cílem zajistit propuštění rukojmích spolu s okamžitým příměřím v Pásmu Gazy,“ stojí v prohlášení. Podle něj Biden s Netanjahuem mluvil také o navýšení humanitární pomoci do Pásma Gazy a plánech na otevření nového přechodu do severní části pásma v nadcházejícím týdnu.

Dalším tématem jednání byla podle Bílého domu také očekávaná izraelská operace v Rafáhu. „Prezident zopakoval svůj jasný postoj,“ uvádí prohlášení. Rafáh se nachází na jihu Pásma Gazy u hranice s Egyptem a uchýlil se tam před boji více než milion Palestinců z jiných částí pásma. Izraelská vláda tvrdí, že se v Rafáhu nacházejí zbývající bojovníci Hamásu a izraelská armáda v posledních týdnech zintenzivnila přípravy na pozemní operaci ve městě. Mezinárodní společenství, včetně USA, naléhá na izraelskou vládu, aby předtím zajistila bezpečnou evakuaci civilistů.

Zpravodajský web The Times of Israel před telefonátem napsal, že Biden bude s Netanjahuem zřejmě hovořit o možné dohodě o propuštění rukojmích, avizované izraelské pozemní operaci v Rafáhu na jihu Pásma Gazy a očekávaném vydání mezinárodního zatykače na vysoce postavené izraelské činitele.

Izrael a Spojené státy se podle několika izraelských médií nyní snaží diplomatickými prostředky zabránit Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC) ve vydání zatykače na Netanjahua a několik dalších izraelských představitelů v souvislosti s izraelskou ofenzivou v Pásmu Gazy. Možný zatykač však prohlášení Bílého domu nezmiňuje.

Autoři: ,

Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete
Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete

Ajvar skvěle dochutí všechny grilované pokrmy. V redakci jsme vyzkoušely jemný i pálivý Ajvar, který se hodí k masu i zelenině. Jaké recepty se...