Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

Izrael viní Hamas, útok ale nechystá

Svět

  18:06
JERUZALÉM/GAZA - Izraelská prozatímní vláda Ehuda Olmerta připsala odpovědnost za pondělní sebevražedný atentát v Tel Avivu palestinské správě. Neschválila však přímý vojenský zásah proti vládě radikálního hnutí Hamas.

Židovští pozůstalí pláčí nad obětí palestinského sebevražedného útočníka. foto: AFP

Palestinský premiér z řad Hamasu Ismáíl Haníja označil za původ současné vlny násilí pokračující izraelskou okupaci a agresi. "Nastolení míru a bezpečnosti v regionu je závislé na ukončení okupace a nabytí všech práv palestinským lidem," prohlásil Haníja.

Ministr vnitra Saíd Sijám už před tím v první reakci člena kabinetu na pondělní atentát prohlásil, že Palestinci mají právo bránit se proti Izraeli všemi možnými prostředky. "Nejsme velká mocnost, která může čelit okupačním letounům a raketám, naši lidé však mají vůli a právo se bránit a čelit okupační aroganci ze všech svých sil," řekl Sijám.

Při pondělním atentátu palestinského sebevraha v Tel Avivu zahynulo devět osob a na 60 dalších bylo zraněno. Podle dnes upřesněných informací izraelských médií tvořily celou třetinu zabitých cizinci. Jedna oběť byla totiž identifikována jako 75letá francouzská turistka Marcelle Cohenová, spolu s ní zahynuly také dvě zahraniční dělnice původem z Rumunska.

Izrael hodlá hermetičtěji izolovat pásmo Gazy
Odvetná opatření konzultoval Olmert s ministrem obrany Šaulem Mofazem, ministryní zahraničí Cipi Livniovou a ministrem vnitřní bezpečnosti Gideonem Ezrou. Poté rozhodl, že odpověď Izraele bude prozatím omezená, oznámil izraelský rozhlas.

Jedním ze schválených izraelských protiopatření je zrušení rezidenčního statusu činitelů Hamasu žijících ve východním Jeruzalémě a dále pak policejní akce proti Palestincům přicházejícím do Izraele pracovat bez povolení i proti jejich přepravcům. "Teroristé využívají tohoto prostředku k inflitraci do Izraele," řekl Ezra.

Vláda podle sdělení rozhlasu také hodlá hermetičtěji izolovat pásmo Gazy a západní břeh Jordánu a armáda dostala opět zelenou k operacím "cílené likvidace" zaměřeným proti "všem osobám zapojeným do terorismu" včetně oficiálních představitelů hnutí Hamas i palestinské vlády.

Podle izraelských médií prochází nyní Olmert "významnou zkouškou vůdcovství". Izraelští bezpečnostní experti mu totiž údajně doporučují, aby Izrael oficiálně prohlásil palestinskou vládu radikálního hnutí Hamas za nepřítele. Olmert je ale na druhé straně vystaven tlaku nepodkopat případnou přímou vojenskou akcí proti palestinské správě snahy Západu v čele s USA o diplomatickou a finanční izolaci Hamasu, jestliže neuzná právo Izraele na existenci a nevzdá se násilí, podotýká agentura Reuters.

K pondělnímu sebevražednému atentátu v Tel Avivu se přihlásil Islámský džihád, izraelská vláda však připsala odpovědnost za atentát vládnímu hnutí Hamas, jehož mluvčí útok označil za "akt sebeobrany". Palestinský prezident Mahmúd Abbás atentát naopak odsoudil jako teroristický čin.

Palestinské ozbrojené skupiny dnes podle agentury AFP vystoupily s požadavkem, aby se Abbás "omluvil" za své prohlášení v souvislosti s atentátem, které označily za "podlé". 

Izraelská armáda zatkla v noci na dnešek na západním břehu Jordánu 22 Palestinců, mezi nimi i otce a bratra sebevražedného atentátníka z Tel Avivu. Kvůli obavám z dalších možných atentátů byla uvedena do nejvyšší pohotovosti policie, byly zřízeny kontrolní uzávěry na hlavních silnicích a v městských centrech hlídkují také vojáci.
Autor: