Úterý 3. srpna 2021, svátek má Miluše
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Izrael zahájil pozemní ofenzivu do pásma Gazy

Svět

  20:38
JERUZALÉM - Izraelské pozemní síly překročily hranice palestinského pásma Gazy. S odvoláním na izraelskou vojenskou mluvčí to oznámily světové agentury. Mluvčí Avital Leibovitchová řekla, že izraelské pozemní jednotky převezmou kontrolu nad některými oblastmi, z nichž palestinské hnutí Hamas, jež Gazu ovládá, ostřeluje Izrael raketami.

Exploze v Gaze po izraelském náletu foto: ČTK

"Cíl je zničit teroristickou infrastrukturu Hamasu," prohlásila Leibovitchová.

Izraelská armáda zároveň mobilizovala desítky tisíc záložníků. Oznámil to podle agentury Reuters úřad izraelského premiéra Ehuda Olmerta.

Záběry izraelských sil vstupujících po setmění do Gazy už přinesly izraelské televize. Početní stav použitých sil nebyl zatím oznámen. Armáda pouze uvedla, že do "druhé fáze" izraelské ofenzívy proti Hamasu je zapojen "významný počet vojáků". V minulých dnech izraelští vojenští činitelé uváděli, že podél pásma se shromáždilo asi 10.000 vojáků.

Reuters před oficiálním izraelským oznámením o vstupu do Gazy s odvoláním na palestinské svědky napsal, že do severní části pásma vjela kolona izraelských tanků, z nichž některé střílely. Doprovázely je prý izraelské bojové vrtulníky.

Pozemní útok byl podniknut týden po zahájení letecké ofenzívy na pozice Hamasu. O jeho přípravách se v Izraeli otevřeně mluvilo už několik dní. S ohledem na něj bylo také zmobilizováno několik tisíc záložníků. Už dnes poprvé ostřelovalo pásmo Gazy také izraelské dělostřelectvo.

Cíl izraelských akcí je přimět Hamas, aby raketové ostřelování Izraele ukončil. Hamas vzdor ofenzívě v ostřelování pokračoval. Izraelské letecké útoky si už vyžádaly přes 400 obětí.

Pozemní operace začíná pouhý den předtím, než se na Blízký východ v neděli vydá vyjednávací mise Evropské unie, kterou povede český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Praha začala 1. ledna unii předsedat.

Autor:

LETNÍ SOUTĚŽ: Sdílejte svoje tipy na výlety i ve 4. týdnu a hrajte o krásné ceny
LETNÍ SOUTĚŽ: Sdílejte svoje tipy na výlety i ve 4. týdnu a hrajte o krásné ceny

Vítejte ve 4. týdnu letní soutěže. I v tomto týdnu vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi, hodnoťte výlety ostatním a vyhrajte jednu z 10 týdenních...

Mohlo by vás zajímat