Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

Svět

Je to šoa. Hrůzné zabíjení Hamásu oživilo izraelská traumata z holokaustu

Izraelci truchlí za pětadvacetiletou ženu, která se stala jednou z obětí Hamásu během jejich vtrhnutí na hudební festival. (12. října 2023) foto: ČTK

Nemilosrdně zastřelené ženy, děti a starší lidé. Hořící domy s obyvateli stále uvnitř. Lidé nahnaní do jedné místnosti, aby byli následně povraždění. Hrůzy útoku Hamásu, který vtrhl do Izraele a zabil nejméně 1 300 Izraelců, v mnohých vyvolávají vzpomínky na největší trauma židů – holokaust.
  12:15aktualizováno  13:53

Ještě před několika lety by bylo srovnání s holokaustem okamžitě odsouzeno jako znehodnocování jeho památky a zlehčování hrůz nacistických zločinů. Nyní lze paralelu mezi systematickým pronásledováním a vyvražďováním židů nacisty v období druhé světové války a současnými útoky Hamásu, které obyvatelé židovského státu zažívají nyní.

Holokaust, pro který lze použít hebrejský výraz šoa, označuje systematická pronásledování a vyvražďování židů nacisty v období druhé světové války.

„Dlouhodobě striktně nepoužívám slovo ‚šoa‘ v jiném kontextu, než holokaust,“ napsal politický komentátor Ben Caspit v deníku Maariv. „Když se židovské děti schovávají v chráněném pokoji a jejich utrápení rodiče se modlí, aby neplakaly, aby nepřišli nájezdníci a nezapálili dům, je to šoa,“ řekl.

Když minulý týden bojovníci Hamásu vtrhli do Izraele, překvapili obyvatele oblastí sousedících s Pásmem Gazy, začali je zabíjet a brát rukojmí. Izraelem také otřásly praktiky Hamásu na hudebním festivalu, kde útočníci zabili nejméně 260 účastníků včetně cizinců. Další desítky lidí pak odvezli pryč jako rukojmí. Někteří z mrtvých a zajatých byli přeživší holokaustu, poukazuje AP.

„Je to masakr. Tohle je pogrom,“ řekl generálmajor Itai Veruv, velitel jednotek, které vyklidily jednu z obléhaných vesnic, s odkazem na historické masakry evropských židů. Nacisté během holokaustu vedli genocidní kampaň, v rámci které evropské židy zabíjeli či je posílali na smrt do koncentračních či pracovních táborů.

Mezi oběťmi Hamásu je také Gina Semiatichová pocházející z Československa. S odkazem na jejího vnuka izraelská média uvádí, že teroristé vnikli přímo do jejího domu nedlouho poté, co si volala právě se svým vnukem. O její smrti informoval na Facebooku také Památník Terezín s tím, že je seniorka je přeživší holokaustu.

Zakořeněné trauma národa

Izrael učinil ochranu židů před podobnými zvěrstvy součástí svého smyslu existence. Mnoho Izraelců vnímá svou zemi jako útočiště a zemi se silnou armádou, která by je mohla ochránit navzdory regionálním hrozbám. Tento pocit sdílí i mnoho židů v diaspoře, kteří v Izraeli vidí bezpečné útočiště pro případ, že by židé byli opět pronásledováni.

Ačkoli se útok Hamásu ani zdaleka nepřiblížil rozsahu holokaustu, jeho předem plánované postupy a vyvražďování civilistů otevírá v židech ránu, která je pro mnohé v Izraeli stále čerstvá.

Netanjahu přirovnal vraždění na festivalu k masakru v Babím Jaru nedaleko Kyjeva v roce 1941, při kterém nacisté zastřelili více než 33 tisíc židů. Prohlásil, že Izrael „nikdy nezapomene“. Izraelská hlasatelka Dany Cushmarová začala o bojovnících Hamásu mluvit jako o „těch nacistech“, poukazuje AP.

Vzpomínky na masové vyvražďování se nad Izraelem vznáší ve velkém. Izraelci zde během minutové sirény v rámci vzpomínkového dne stojí a vzpomínají na mrtvé. Ve školách se podrobně vyučuje o holokaustu. Mladí lidé i vojáci navštěvují koncentrační tábory v Evropě.

Podle izraelského historika Toma Segeva je přirozené, že si Izraelci spojují útok Hamásu s hluboce zakořeněným traumatem národa. „Je to nejvyšší zlo, které si člověk v Izraeli uvědomuje,“ řekl.

Památka holokaustu a politika

Podle Segeva se však někteří izraelští představitelé napříč politickým spektrem po desetiletí snažili využít památku holokaustu k politickému prospěchu. V některých případech to Izraelce rozzuřilo, komentuje AP. V roce 2016 čelil rozsáhlé kritice tehdejší zástupce velitele armády Jair Golan, který v projevu u příležitosti izraelského dne památky obětí holokaustu prohlásil, že v izraelské společnosti jsou náznaky chování, které mu připomínají chování nacistů.

Někteří kritici Izraele mezitím přirovnávají izraelské akce proti Palestincům k nacistům, což Izrael odsuzuje jako antisemitismus.

Vedoucí analytička Mezinárodní krizové skupiny Mairav Zonszeinová pro AP uvedla, že Izrael i jeho spojenci argumentují holokaustem proto, aby si vybudovali legitimitu pro své útoky proti Hamásu, při nichž bylo zabito nejméně 2 300 Palestinců, a zároveň aby oslovili židy v diaspoře. Podle ní mohou mít tato srovnání nebezpečné důsledky i pro průběh války. „Když se odvoláváte na holokaust, je to to nejhorší z nejhoršího,“ řekla Zonszeinová a dodala, že reakce Izraele může být tvrdá.

Autoři:

Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!
Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!

Správné finanční návyky a dovednosti vznikají právě v dětství. Mnoho dětí je přijímá přirozeně od svých rodičů, kteří jsou pro děti velkým vzorem....