Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Napadení, nebo infarkt? Izrael a Palestina se přou o příčinu smrti ministra

Svět

  9:56
JERUZALÉM - Izraelci a Palestinci se neshodli v příčině smrti palestinského ministra, který zemřel při středeční demonstraci na Západním břehu Jordánu. Pitvu provedli palestinští a jordánští patologové a dospěli k závěru, že smrt Zijáda abú Ajna zavinily slzný plyn, fyzické napadení a opožděný převoz do nemocnice.

Palestinský prezident Mahmúd Abbás ukazuje fotku z incidentu mezi ministrem Zijádem abú Ajnem a izraelským policistou foto: Reuters

Izraelský zdravotník, který byli s výsledkem pitvy obeznámen, ale sdělil agentuře Reuters, že abú Ajn měl nemocné srdce a příčinou smrti byl infarkt.

K TÉMATU

„Zemřel na ucpání tepny vyvolané stresem. Ten mohl vyvolat zásah vojáka, který ho uchopil pod krkem,“ tvrdí tento izraelský zdroj. Pitva byla provedena v Abú Dísu ve středu večer.

Použili slzný plyn a pažby zbraní

Abú Ajn byl mezi lidmi, kteří přišli protestovat do vesnice Turmus Ajja u Ramalláhu proti záborům půdy. Měli s sebou sazenice olivovníků, které chtěli zasadit. Proti asi stovce demonstrantů stálo 30 izraelských pohraničních policistů. K rozehnání demonstrantů použili slzný plyn a podle svědků i pažby svých zbraní.

Palestinci také tvrdí, že Izraelci bránili příjezdu sanitky a zdrželi tím převoz ministra do nemocnice v Ramalláhu. Podle agentury AFP byl při pitvě jeden izraelský patolog, který si ale vyžádal čas na podpis výsledné zprávy.

Izrael vyslovil politování

Palestinské vedení označilo incident za barbarství a vyhlásilo třídenní smutek. Izraelský ministr obrany Moše Jaalon vyslovil politování. Pohřeb se bude konat dnes a ministr bude pohřben poblíž Ramalláhu.

Obrázek z videozáznamu s incidentem, po kterém zemřel palestinský ministr Zijád...

Incident zvýšil napětí mezi Izraelci a Palestinci. Ve čtvrtek napadlo několik desítek Palestinců kamením izraelské policisty u Hebronu. Podle prvních zpráv se tento incident obešel bez zranění.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!