30. prosince 2009 12:55 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Izraelci otevřeli Palestincům důležitou silnici u Jeruzaléma

Aktivisté blokují silnici 443 (snímek z roku 2007) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Aktivisté blokují silnici 443 (snímek z roku 2007) | foto: Reprofoto

JERUZALÉM Izraelský nejvyšší soud nařídil armádě otevřít pro palestinské řidiče jednu z hlavních silnic u Jeruzaléma ležící na západním břehu Jordánu. Palestinci tuto důležitou tepnu nesměli používat od roku 2002 a například do Ramalláhu cestovali skoro o hodinu déle než po dálnici. Izraelští ochránci lidských práv označují rozhodnutí soudu za velké vítězství.

Část silnice 443 spojující Tel Aviv a Jeruzalém je pro Palestince uzavřena od atentátů, při nichž zemřelo několik izraelských řidičů.

Na soud se obrátilo několik Palestinců, kteří bydlí v blízkosti asi dvacetikilometrového úseku silnice a museli dosud používat výhradně vedlejší a o hodně delší silniční trasy. Rychlostní silnice byla postavena na pozemcích vyvlastněných právě těmto rodinám. Soud rozhodl, že armáda nemá právo vyčlenit silnici pro výhradně izraelský provoz.

Jednou z vesnic ležících u hlavního silničního tahu je Bajt Likjá. Vedlejšími silnicemi zabere trasa do blízkého Ramalláhu hodinu, hlavním tahem 15 minut.

Podle soudního rozhodnutí musí armáda odstranit zátarasy a zákazy pro Palestince do pěti měsíců. Pro Palestince zůstanou nadále uzavřeny všechny silnice ležící na území Izraele.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!