Neděle 8. prosince 2019svátek má Květoslava 8 °C oblačno Předplatné LN
21. prosince 2012 10:25 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Izraelci prý chtějí uvolnit politiku vůči pásmu Gazy

Šéf Hamásu Chálid Mišal a předseda vlády v pásmu Gazy Ismáíla Haníja. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf Hamásu Chálid Mišal a předseda vlády v pásmu Gazy Ismáíla Haníja. | foto: Reuters

JERUZALÉM Izrael chystá změnu politiky vůči palestinskému pásmu Gazy a vyjednává v tomto smyslu s Egyptem, který působí jako prostředník mezi radikálním Hamasem a Izraelem.

S odvoláním na nejmenované izraelské vládní zdroje o tom dnes informoval list The Jerusalem Post. Nová opatření, která mají být zveřejněna po lednových parlamentních volbách v Izraeli, by údajně mohla vést k uvolnění restriktivních opatření Izraele vůči tomuto území.

Bývalý velitel izraelské rozvědky Mossad Efraim Halevy tento týden přiznal, že se v Káhiře dojednávají detaily příměří, které Izrael uzavřel v listopadu k radikálním Hamasem. Poprvé vůbec se prý Izraelcivůči Hamasu, který pásmo ovládá, zavázali k něčemu písemně.

ČTĚTE TAKÉ:

Příměří ukončilo osmidenní boje, vyprovokované palestinskou raketovou palbou. Zahynulo přes 160 Palestinců a šest Izraelců. Prostředníkem při vyjednávání příměří byl Egypt. Všechny palestinské radikální frakce přistoupily na to, že ukončí palbu z pásma. Izrael oplátkou slíbil, že otevře hraniční přechody, usnadní pohyb osob i přepravu zboží a skoncuje s útoky na Palestince pohybující se u hranice. Halevy řekl, že Izrael i "kdokoli, s nímž se vyjednává", nemají zatím zájem zveřejnit další detaily této dohody. Zastřeno je také to, kteří Egypťané jsou do rozhovorů zapojeni - Izrael s Hamasem přímo nevyjednává, řadí ho k teroristickým organizacím.

Je třeba Hamasu zabránit vyzbrojovat se

Přes veškeré utajování se podle Halevyho ale vynořuje "začátek nové politiky" vůči pásmu. "Povolujeme dovoz určitých věcí a jednáme s lidmi z pásma jinak než dosud," řekl. Komentoval také návštěvu politického vůdce Hamasu Chálida Mišala v Gaze.

Mišal tam přijel krátce po dojednaném příměří po mnoha letech strávených v exilu. Izrael v minulosti mnoho členů vedení Hamasu zlikvidoval při cílených operacích. Halevy prohlásil, že Mišalova návštěva by nebyla možná bez tichého souhlasu Izraelců a také egyptského prezidenta Muhammada Mursího. Připomenul, že do Gazy se chystal také íránský ministr zahraničí Alí Akbar Sálehí, ale jeho cesta byla dvakrát zamítnuta. V Izraeli podle deníku začíná převládat přesvědčení, že restrikce vůči Gaze jsou pozvolna a tiše uvolňovány a že to umožní zajistit trvalejší příměří. Je však třeba Hamasu zabránit vyzbrojovat se.

Izrael uvalil na pásmo blokádu, když se Hamas v roce 2007 zmocnil vlády nad tímto územím. Uzavřel přechody a kromě humanitárních potřeb a potravin zakázal i dovoz zboží. Palestinci si vyhloubili tunely pod hranicí s Egyptem a pašovali jimi pak nejen spotřební zboží, ale také vše ostatní včetně zbraní.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...