11. listopadu 2011 17:34 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Izraelská civilní letadla ochrání laserový systém

Letadlo společnosti El Al | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letadlo společnosti El Al | foto: Reprofoto

TEL AVIV Izrael urychluje zavádění svého laserového systému protiraketové obrany na civilní letadla. Podle agentury AP by měly být všechny izraelské letouny tímto systémem vybaveny během několika měsíců a ne až v roce 2013, jak předpokládal původní harmonogram.

Židovský stát se ke zrychlení programu rozhodl kvůli obavě, že by se palestinským radikálům v pásmu Gazy mohly dostat do rukou protiletecké střely, které byly ukradeny z libyjských zbrojních skladů po pádu tamního režimu.

Zbraně z Libye

Izrael se obává, že by se palestinským radikálům mohly dostat do rukou protiletecké zbraně z Libye. Z této severoafrické země zmizelo po pádu režimu Muammara Kaddáfího neznámé množství ručních protiletadlových střel.

Židovský stát se domnívá, že část z nich mohla být propašována do Gazy.

Systém označovaný jako C-Music využívá laser připevněný k letadlu k oslepení tepelně naváděné střely, která by na letoun mířila. Izrael začal s vývojem systému v roce 2002, kdy na jeho civilní letadlo pomocí ruční protiletadlové střely zaútočili v Keni teroristé ze sítě Al Kajda. Střela tehdy letoun minula.

Podle agentury Reuters má C-Music sloužit i jako ujištění izraelské veřejnosti, že letecká doprava bude bezpečná i v případě, že jednoho dne vznikne samostatný palestinský stát.

Instalaci systému, která u jednoho letadla vyjde na milion až 1,5 milionu dolarů (18,7 milionu až 28 milionů korun), platí židovský stát. Ten by měl také dopravcům uhradit zvýšené provozní náklady spojené se zavedením C-Music, neboť trubice s obranným zařízením zvyšuje odpor vzduchu a tím také spotřebu leteckého benzinu.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz