Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Izraelský premiér v USA: Máme právo na výstavbu v Jeruzalémě

Svět

  9:21
WASHINGTON - Izrael má právo na výstavbu ve východním Jeruzalémě, jelikož to není osada a Židé Jeruzalém budují 3000 let. V projevu na zasedání Americko-izraelského výboru pro veřejné záležitosti (AIPAC) ve Washingtonu to v pondělí řekl izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Bránil tak názor, kvůli němuž při nedávné návštěvě amerického viceprezidenta Josepha Bidena v Izraeli vznikla roztržka mezi USA a Izraelem.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu foto: ČTK

Netanjahu za potlesku účastníků zasedání AIPAC řekl, že východní Jeruzalém je neoddělitelnou součástí moderního Jeruzaléma a že spojení s Jeruzalémem nelze Židům upírat. "Židé Jeruzalém budovali 3000 let a budují ho i nyní. Jeruzalém není osada, je to naše hlavní město," řekl.

Po vystoupení pak skoro dvě hodiny soukromě jednal s americkou ministryní zahraničí Hillary Clintonovou a večeřel s Bidenem. Clintonová předtím v AIPAC vyzdvihovala pevnost izraelsko-amerických vztahů, ale řekla také, že politika Izraele ve východním Jeruzalémě a v osadách na západním břehu ohrožuje mírové rozhovory.

To, že Izrael v době Bidenovy návštěvy 9. března oznámil výstavbu 1600 dalších bytů ve východním Jeruzalémě, Netanjahu označil za ránu pod pás od úředníků ministerstva vnitra. Ti rozhodují rutinně o nové výstavbě nezávisle na schvalování premiéra. Izraelský premiér ale nepřistoupil na americký požadavek ohlášenou výstavbu zrušit.

Netanjahu, jehož cestu do USA komentátoři považují za snahu usmířit Washington, podle izraelského tisku při dlouhé diskusi Clintonové ukázal údaje a grafy o výstavbě. Řekl, že jakákoli zpráva týkající se východního Jeruzaléma vždy vyvolá mezinárodní krizi, ale že téměř vždy jde o výhledové informace, a ne o bezprostřední zahájení stavby.

Čtvrti, jejichž budování vyvolává takové emoce, jsou těsně za linií příměří stanovené po první izraelsko-arabské válce v roce 1949. Po ní připadla východní část města Jordánsku a Izrael ji válkou v roce 1967 získal zpět. Židovské čtvrti, které Izrael rozšiřuje, jsou dle Netanjahua "pět minut jízdy od izraelského parlamentu a výstavba v nich žádným způsobem nevylučuje jednání" o palestinském státu.

Na znamení toho, že se chce vyhnout jakémukoli dalšímu napětí, Netanjahu před odletem do USA požádal ministra bytové výstavby Ariela Attiase, aby se vzdal účasti na slavnostním otevření nového sídliště v Pisgat Zeevu ve východním Jeruzalémě. Attias účast opravdu zrušil.

Podle komentátorů Netanjahu Američanům soukromě slíbil, že je v budoucnu nebude překvapovat dalšími stavebními plány. Obsah jeho pondělního vystoupení ale analytiky nenechal na pochybách, že na podstatu problému zůstávají názory USA a Izraele stále rozdílné. Obě strany nicméně prohlásily, že roztržka už byla překonána, a chtějí, aby palestinsko-izraelské mírové rozhovory byly zahájeny co nejdříve.

Netanjahu, který jako pravicový politik donedávna Palestincům vlastní stát upíral, v pondělí řekl, že Izrael si přeje, aby byli Palestinci jeho "svobodně žijícími sousedy". Netanjahu je od pondělí v USA na třídenní návštěvě. Dnes večer má jednat v Bílém domě s prezidentem Barackem Obamou.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...