Čtvrtek 2. května 2024, svátek má Zikmund
130 let

Lidovky.cz

Jak funguje faktor Bill Clinton?

Svět

  10:16
WASHINGTON/PRAHA - Loni držela Hillary Clintonová svého muže hodně zkrátka. Společně se na veřejnosti téměř neobjevovali a až do konce roku se zdálo, jako by se štáb Clintonové nemohl rozhodnout, jestli je výraznější účast Billa Clintona spíš trumf nebo černý Petr. Hillary svého muže „vypustila“ až letos.

Bill Clinton při primárkách své ženy foto: Eric Thayer AFP

Verdikt, že je Bill její možná největší zbraní, padl těsně před primárkami v New Hampshiru a od té doby je exprezidenta všude plno. Vidět a slyšet je tak často, že si Barack Obama, hlavní sok Clintonové, posteskl, že chvílemi vlastně neví, proti kterému z Clintonů kandiduje.

Clintonovo heslo z prezidentské kampaně v roce 1992: „Dva za cenu jednoho“ by se letos dalo parafrázovat jako „dva na jednoho“.Hillary má totiž oproti všem ostatním kandidátům obrovskou výhodu – manžel ji může kdykoliv plnohodnotně zastoupit. Voliči jsou stejně tak zvědaví na ni jako na Billa, a tak mohla bez obav přenechat finiš kampaně v Jižní Karolíně Billovi a odletět posilovat své pozice ve veledůležité Kalifornii. Takového postavení Michelle Obamová nebo Elizabeth Edwardsová nikdy nedosáhnou.

Obamova „pohádka“
Bývalý prezident na sebe kolem výročí trapné aféry se stážistkou Monikou Lewinskou, která paradoxně Hillary otevřela cestu do nejvyšších pater politiky, vzal nevděčnou roli „útočného psa“ kampaně své manželky. Tedy funkci, která v primárkách obvykle připadá poradcům a později viceprezidentskému kandidátovi. V prosinci v interview na televizi PBS prohlásil, že každý, kdo chce hlasovat pro nezkušeného Obamu, je patrně připraven „hodit si o budoucnost Ameriky kostkou“.

Poté se v New Hampshiru strefil do Obamova principiálního odporu k válce v Iráku – „je to pohádka“, tvrdil Clinton. A nyní v Jižní Karolíně vytrhl z kontextu Obamův výrok, že „republikánská strana byla posledních deset patnáct let stranou, která přicházela s nápady“. Prezentuje ho tak, že soupeř jeho ženy vychvaluje Reaganovskou éru. Obama přitom naopak prohlásil, že republikánské nápady jsou dnes už nepoužitelné.

Clinton se současně pustil do novinářů za to, že jsou na Obamu příliš hodní. Obamovi lidé údajně média „krmí“ zprávami, aby rozvířili rasovou otázku a poškodili pozitivní poselství jeho manželky. „Styďte se,“ vyjel na zpravodaje CNN, který po něm chtěl reakci na slova šéfa jihokarolínských demokratů Dicka Harpoothliana, že Clintonovi vedou v jeho státě „hanebnou kampaň“.

Citelné přitvrzení duelu Obama–Clintonová vyvolalo mezi předními demokraty velký rozruch. Někteří se obávají, že čím dál agresivnější slovní výpady z obou stran uškodí jejich kandidátovi v samotném souboji o Bílý dům. Podle deníku The Washington Post by totiž Obama mohl přijít o vizitku politika s čistým štítem.

Prohlášením, že „Clintonovi řeknou a udělají cokoliv proto, aby byli zvoleni“, vlastně jen opakuje to, co říkají jejich dlouholetí kritici a otvírá Pandořinu skříňku Clintonovské důvěryhodnosti.U skalních demokratů mu navíc může hodně uškodit, když bude nucen tvrdě reagovat na vše, co dvě demokratické ikony posledních let řeknou. Hillary by zase mohla definitivně ztratit Afroameričany. Pokud by ti zůstali v den voleb doma, demokraté by souboj o Bílý dům téměř jistě prohráli.

Řada předních demokratů proto veřejně i v zákulisí tlačí na obě strany, aby ubraly na vyhrocených výrocích. Čím dál podrážděnější je údajně lídr afroamerických kongresmanů James Clyburn, podle něhož byly některé Clintonovy výroky na Obamovu adresu „urážlivé“. A podle týdeníku Newsweek nedávno Billu Clintonovi telefonovali senátor Edward Kennedy a hlavní demokratický stratég Rahm Emanuel a žádali, aby přestal na Obamu útočit. Oba přitom zůstávají v kampani neutrální.

Velké pochybnosti vyvolává samotné působení Billa Clintona v kampani. „Clintonova současná role potvrzuje mé pochybnosti o tom, zda může mít tento národ v Bílém domě dva prezidenty – jednoho zvoleného a jednoho penzionovaného,“ řekla agentuře Reuters politoložka Linda Fowlerová.

Ani Bush to pro syna neudělal
Podle Newsweeku se ještě nestalo, aby se exprezident tak výrazně angažoval ve výběru nového vůdce USA. Pouze Harry Truman v roce 1960 veřejně přemlouval katolíka J. F. Kennedyho, aby „byl trpělivý“ a s kandidaturou nespěchal. To, co Bill pro Hillary, neudělal ani v roce 2000 exprezident George Bush pro svého syna George W. Když byl požádán, aby v primárkách zaútočil na jeho rivala Johna McCaina, odmítl.

Clinton si ale svou kontroverzní roli evidentně užívá. „Ještě se určitě párkrát pohádáme – tohle je kontaktní sport,“ nechal se slyšet. A pokud si bude myslet, že tím ženě ve volbách pomůže, bude ve slovních výpadech pokračovat. Smířlivá slova jako: „Pokud (Obama) získá stranickou nominaci, udělám vše, abych mu pomohl stát se prezidentem,“ jsou výjimkou. Klíčové je totiž to „pokud“, protože Clinton jedním dechem dodal: „Ale Hillary je lepší kandidátka.“ A, mohl by dodat, hodně jí dlužím.

10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?
10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?

V digitální éře, kde technologie proniká do všech aspektů našich životů, se také zvyšuje riziko podvodů. Od falešných e-mailů a inzerátů až po...