Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Jak správně mluvit s Ahmadínežádem? Poradí 56stránkový manuál

Svět

  10:35
TEHERÁN/PRAHA - V rozhovorech s íránským prezidentem Mahmúdem Ahmadínežádem zabodovalo jen málo novinářů. Jeho nejsilnějším úderem řečeno tenisovou terminologií je spin a hlavní strategií využití vlastní slabosti k útokům na oponenty. Ahmadínežád často šlápne vedle, ale umí také téma dostat tam, kde ho chce mít.

Mahmúd Ahmadínežád foto: ČTK

A právě proto se s ním nehovoří o porušování lidských práv v Íránu ani o kamenování žen, ale o věznění Íránců v USA. Ahmadínežád žádá jejich propuštění za osvobození dvou amerických turistů, kteří v Íránu čekají na soud za špionáž. Obtíže rozhovorů s Ahmadínežádem jsou notoricky známé, takže není divu, že existuje internetová debata o tom, jak na něj.

Bývalá dopisovatelka časopisu USA Today Barbara Slavinová své kolegy varuje takto: "Od prvního zvolení v roce 2005 si vypracoval techniku, jak uniknout a vytočit se i nejpřipravenějším z nás. Na otázku odpovídá otázkou a kritiku odráží útoky na USA a Izrael. Je třeba být vyzbrojen hlubokou znalostí íránské ekonomiky, společnosti a politiky a i v tom případě bude problém přimět Ahmadínežáda přiznat pravdu."

Většina rozhovorů je vedena přes tlumočníka, takže dotazující nereaguje rychle a pohotově. Když se například britský novinář Jon Snow zeptal na reakci na nabídku "vztažené ruky" amerického prezidenta Baracka Obamy, odpověděl Ahmadínežád otázkou, kterou že ruku to pan Obama vztáhl, pravou, nebo levou?

"Mýty a pravda"
Na stejné téma Ahmadínežád odpovídá různě podle toho, ke komu právě hovoří. V New Yorku tedy k dotazům na své popírání holokaustu a antisemitské výroky řekl, že chtěl pouze zahájit debatu. V Íránu ale bez obalu hovoří o sionistické klice, která hýbe politikou v Izraeli, USA a dalších západních zemích. Někteří novináři takové výpady chápou jako důkaz omezenosti a naivity, takže mají tendenci Ahmadínežáda při rozhovorech podcenit.

Bývalá dopisovatelka USA Today Barbara Slavinová kolegům radí vyhnout se holokaustu, protože íránský prezident to vždy využije k poučování. Je prý lepší držet se současných témat. Organizace zvaná mezinárodní kampaň o lidských právech v Íránu vypracovala šestapadesátistránkový manuál pro ty, kdo chtějí udělat rozhovor s íránskými představiteli. Obsahuje pasáž o "mýtech a pravdě" o situaci na poli lidských práv. Navrhuje dotazy pro Ahmadínežáda a poskytuje také jeho odpovědi z minulých rozhovorů.

Ahmadínežád: Urážet Sarkozyho manželku Carlu je proti islámu

Ahmadínežád v neděli nepřímo odsoudil urážky adresované francouzské první dámě Carle Bruniové-Sarkozyové. Tu v srpnu urazil íránský deník Kajhán. Ahmadínežád řekl, že nevěří tomu, co se "v současnosti děje v médiích" a jako příklad uvedl právě urážky manželky "evropského prezidenta." Prezident to považuje za hrubé porušení islámu a za zločin. "Pokud skutečně existuje spravedlnost, tak by pachatelé měli být stíháni," prohlásil. Název dotyčného deníku však nezmínil.

Ultrakonzervativní list Kajhán nazval Bruniovou "prostitutkou". Naznačoval tím pestrou paletu jejích bývalých partnerů. Poukázal i na její vztah s francouzským prezidentem. "Carle Bruniové se už podařilo rozbít Sarkozyho předchozí manželství a stát se první dámou Francie ," nešetřili redaktoři první dámu. Krátce poté ještě napsali, že za svůj nemorální život si první dáma Francie zaslouží smrt. Paříž ostře protestovala a íránské ministerstvo zahraničí se od výroků distancovalo.

Autoři: