Úterý 17. května 2022, svátek má Aneta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jak začal hon na Ládina? Nenápadným telefonátem

Svět

  16:31
WASHINGTON - Deník The Washington Post přinesl další podrobnosti o zatčení teroristy číslo jedna v jeho sídle na severu Pákistánu. Speciální komando u sebě nemělo vysouvací metr k přeměření bin Ládinova těla. Jeden z vojáků si proto vedle mrtvého šéfa Al Kajdy lehl, aby komando mohlo potvrdit, že skutečně měří 194 centimetrů.

Usáma bin Ládin foto: Reuters

US President Barack Obama and his key national security team in the White House situation room watched a soundless video feed of the raid on Al Qaeda chief Osama bin Laden at his hideout in Pakistan, a media report has said.

"In the White House Situation Room on Sunday night, the president and his national security team watched a soundless video feed of the raid," eminent author and journalist Bob Woodward wrote in The Washington Post, bringing to light several unknown aspects of the covert US operation that killed Osama on May 2.

Woodward also wrote how Laden was measured for his height after he was shot dead by the Navy SEALs.

"When bin Laden's corpse was laid out, one of the Navy SEALs was asked to stretch out next to it to compare heights.

The SEAL was 6 feet tall. The body was several inches taller," he said.

"After the information was relayed to Obama, he turned to his advisers and said: "We donated a USD 60 million helicopter to this operation. Could we not afford to buy a tape measure?" the report said.

Woodward wrote it was a telephone conversation last year between Abu Ahmed al-Kuwaiti - the pseudonym for a Pakistani known to US intelligence as the main courier for bin Laden - and his old friend that gave the US intelligence agencies a big lead which finally ended up in the Abbottabad compound.

"Where have you been?" inquired the friend. "We've missed you. What's going on in your life? And what are you doing now?" Kuwaiti's response was vague but heavy with portent: "I'm back with the people I was with before".

There was a pause, as if the friend knew that Kuwaiti's words meant he had returned to bin Laden's inner circle, and was perhaps at the side of the Al Qaeda leader himself. The friend replied, "May God facilitate".

"This is where you start the movie about the hunt for bin Laden," a US official was quoted as saying by The Post. Using a vast number of human and technical sources, officials tracked Kuwaiti to the third compound in Abbottabad.

"The main three-storey building, which had no telephone lines or Internet service, was impenetrable to eavesdropping technology deployed by the National Security Agency," it said.

"US officials were stunned to realise that whenever Kuwaiti or others left the compound to make a call, they drove some 90 minutes away before even placing a battery in a cell phone.

Turning on the phone made it susceptible to the kind of electronic surveillance that the residents of the compound clearly wished to avoid," it said.

As a CIA safe house kept a close watch on the activities of this building, they found one tall man walking in the courtyard, which was later nicknamed "pacer", who never left the compound.

"His routine suggested he was not just a shut-in but almost a prisoner," it said.

At some point the White House sought the services of National Geospatial-Intelligence Agency to determine the pacer's height.

The agency came back and reported that the height of the pacer was between five-

Read more at: http://www.ndtv.com/article/world/couldnt-we-afford-a-tape-to-measure-osama-obama-asked-advisers-103983?cp

Němé záběry z Abbottábádu v Bílém domě sledoval prezident Barack Obama. Když se k němu dostala informace o chybějícím metru, otočil se ke svým poradcům a sarkasticky se jich zeptal: "Právě jsme ztratili helikoptéru za 60 milionů dolarů a nemůžeme si dovolit metr?".

SEAL Team Six

Američané do bin Ládinova úkrytu vyslali speciální komando rozdělené do tří týmů. Dva do budovy vnikly po zemi, třetí tým měl na střechu komplexu vysadit vrtulník, který se ale kvůli údajným technickým potížím zřítil. Podrobnosti o smrti samotného teroristy Bílý dům zatím nezveřejnil.

The Washington Post přinesl také deatily o tom, co americkému úderu v Abbottábádu předcházelo. Telefonát bin Ládinova kurýra z minulého roku s osobou, jejíž hovory CIA monitorovala, byl pro Američany posledním dílkem ve skládačce.

Pákistánec narozený v Kuvajtu Šajch abú Ahmad nebyl sice tehdy přímo v bin Ládinově skrýši, ale nebyl daleko.

Woodward wrote it was a telephone conversation last year between Abu Ahmed al-Kuwaiti - the pseudonym for a Pakistani known to US intelligence as the main courier for bin Laden - and his old friend that gave the US intelligence agencies a big lead which finally ended up in the Abbottabad compound.

"Where have you been?" inquired the friend. "We've missed you. What's going on in your life? And what are you doing now?" Kuwaiti's response was vague but heavy with portent: "I'm back with the people I was with before".Read more at: http://www.ndtv.com/article/world/couldnt-we-afford-a-tape-to-measure-osama-obama-asked-advisers-103983?cp

"Kde jsi? Chyběl jsi nám. Co je u tebe nového?" vyptával se Ládinova kurýra jeho známý. "Jsem s lidmi, s nimiž jsem byl dříve," zněla na první poslech nejasná odpověď, která ale americkým tajným službám potvrdila, že je kurýr opět v kruhu šéfa Al Kajdy.

...a tak začal hon na Ládina
"A tady začal hon na bin Ládina," cituje deník komentář jednoho z amerických představitelů. Pomocí moderní techniky pak už kurýra v Abbottábádu vystopovali.

Američané čelí kritice za výslechy

Teroristovo sídlo přitom odolávalo jakémukoliv odposlechu - nebyly v něm žádné telefonní linky ani internet. Když někdo z bin Ládinových lidí potřeboval telefonovat, následovala nejprve hodinu a půl trvající jízda autem, teprve pak se odvážili jen vložit baterku do mobilního telefonu. Kurýr toto pravidlo zřejmě porušil.

Autoři: ,

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat