28. června 2012 10:04 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Jako inspektor Clouseau. Hollandova ochranka si doma zapomněla pistole

Francouzský prezident François Hollande odsoudil brutální napadení mladého Roma. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Francouzský prezident François Hollande odsoudil brutální napadení mladého Roma. | foto: ČTK

PAŘÍŽ/PRAHA Celá Francie si utahuje z agentů, kteří mají za úkol chránit hlavu státu. Ochranka prezidenta Francoise Hollanda si zapomněla na konferenci do Ria de Janeira přibalit zbraně. Zjistili to až na letišti, kde jim kontrolovali zavazadlo, ve kterém pistole měly být, ale nenašli v něm ani jedinou.

Francouzský satirický týdeník Le Canard Enchaîné píše, že agenti se zachovali jako slavný filmový inspektor popleta Clouseau. Hollande, jeden z nejmocnějších mužů světa, cestoval minulý týden do Brazílie, která je nechvalně proslulá vysokou zločiností. Jak se ale později ukázalo, při balení došlo k chybě.

Zbraně agentů zůstaly v Elysejském paláci v Paříži. Přišlo se na to ale až na letišti v Riu, kde speciální zabezpečený kufr kontrolovali celníci a pistole v něm nebyly. "Tohle se stalo v historii poprvé," tvrdí nejmenovaný elitní důstojník. Podle něj by musela v případě potřeby ochranka Hollanda bránit "holýma rukama."

ČTĚTE TAKÉ:

Bodyguard, který měl přepravu zbraní na starosti, byl identifikován a potrestán okamžitým vyhozovem. Prý se pokoušel vinu svalit na někoho jiného, což mu ale neprošlo.

"Balík zbraní zůstal v Elysejském paláci. Je pravda, že je to závažná chyba jednoho důstojníka a tak jeho nadřízený rozhodl o jeho okamžitém propuštění," uvedla vládní mluvčí Najat Vallaudová-Belkacemová a dodává, že prezident nechráněn nebyl, ochranka si prý "opatřila náhradní zbraně." 

Shodou náhod si bodyguardi před incidentem stěžovali, že chránit Hollanda je obtížná práce. Prezident chce zůstat co nejblíž normálním Francouzům i za cenu ohrožení vlastního bezpečí. Nedávno prý Hollande strážcům oznámil, že na summit do Bruselu pojede vlakem a vrátí se autem běžnou cestou. Prezident si rád potřásá rukou s lidmi, což ale na čelech bodyguardů způsobuje nemalé vrásky, řekl jeden z bodyguardů listu Le Parisien. Podle něj ale hrozí, že pokud se Hollande nezačne víc starat o své bezpečí, může to skončit katastrofou.

Lidovky.cz, mtrMiluše Trefancová