Pondělí 18. ledna 2021svátek má Vladislav -3 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Janukovyč: Tymošenkové přeju svobodu

Vladimir Putin, Dmitrij Medveděv a ukrajinský prezident Janukovyč | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladimir Putin, Dmitrij Medveděv a ukrajinský prezident Janukovyč | foto: ČTK

KYJEV Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč by si přál svobodu pro vězněnou vůdkyni opozice Juliji Tymošenkovou, nicméně je přesvědčen, že "za zločiny je třeba nést odpovědnost".

Janukovyč to prohlásil v Kyjevě. Dodal, že do pravomoci ukrajinské justice se nehodlá vměšovat. Svrchovanost práva je podle Janukovyče základním kamenem demokratického systému. "Tuto zásadu obsahují reformy, které realizujeme," poznamenal.

Právě svrchovanost práva je přitom hlavním požadavkem, který na ukrajinského prezidenta klade Evropská unie. Věznění Tymošenkové je podle západních politiků projevem absence právního systému v zemi, která kvůli zpolitizované justici zatím marně usiluje o přidružení k EU.

"Nejsem proti tomu, aby Tymošenková byla osvobozena za určitých okolností, které stanoví zákon. Chtěl bych, aby tato kauza co nejdřív skončila, mám na tom větší zájem než kdokoli jiný," řekl Janukovyč novinářům. Nechce ale zásahem do jejího případu na sebe brát odpovědnost, která mu podle ústavy nepřísluší. "Byl by to zločin, kdybych zneužíval svou pravomoc," prohlásil.

ČTĚTE TAKÉ:

Janukovyč Tymošenkovou loni v únoru těsně porazil v prezidentských volbách. Po svém vítězství nechal zadržet několik ministrů bývalé vlády a nakonec i její předsedkyni Tymošenkovou. Soud ji poslal do vězení na sedm let za údajné škody způsobené podpisem nevýhodné plynové smlouvy s Ruskem. Podle západních politiků je verdikt pokusem zadusit ukrajinskou opozici a znemožnit Tymošenkové účast v parlamentních volbách, které Ukrajinu čekají napřesrok.

Janukovyč na dnešní tiskové konferenci Tymošenkovou obvinil, že svou kauzu zpolitizovala. "Všichni přitom víme, jaká škoda byla státu v minulých letech způsobena. Pokud bude tento zločin u soudu prokázán, musí za to (Tymošenková) nést odpovědnost," prohlásil.

Vítek Starý se po dlouhé době ozval: Je toho hodně, když je člověk sám

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V lednu letošního roku se po něm slehla zem a od té doby o sobě nedal vědět. Nyní frontman již neexistující kapely...

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Sovák se k nám choval hodně arogantně, vzpomínají princezny na natáčení Arabely

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová žije v Krefeldu, Dagmar Patrasová v Praze. Prostřednictvím...