Středa 26. ledna 2022, svátek má Zora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Japonci po zemětřesení potvrdili tisíc obětí

Svět

  7:44aktualizováno  17:09
TOKIO - Japonsko zasáhlo mocné zemětřesení o síle 8,9 stupně, největší, jaké tam kdy bylo zaznamenáno, a doprovázené přílivovou vlnou vysokou až deset metrů. Pravděpodobně zabilo přes tisíc lidí. Hmotné škody jsou obrovské, nikdo se zatím neodvážil je odhadnout. Podle posledních zpráv jsou však pohřešovány desetitisíce lidí. Varování před tsunami platí v celém Tichomoří.

Zemětřesení v Japonsku. Odborníci měří zamoření obyvatel. foto: Reuters


Podle posledních informací bylo u přístavního města Sendai nalezeno 200 až 300 obětí přívalové vlny tsunami. Počet mrtvých, jichž bylo doposud oficiálně registrováno přes 90, zřejmě bude dále stoupat s nálezy dalších mrtvých. Podle informací agentury Kjódó se v zemi pohřešuje až 88 000 lidí. Počty obětí i pohřešovaných se ale různí a stále proměňují.

Japonsko postihly nejsilnější otřesy za posledních 140 let. Varování před tsunami bylo vyhlášeno fakticky pro celé Tichomoří, včetně Střední Ameriky a Peru a Chile na jihoamerickém pobřeží. Jako první po Japonsku pocítily tsunami Filipíny, po poledni SEČ Indonésie, Havaj kolem 14. hodiny. Tsunami prošla také kolem Nového Zélandu a Austrálie, aniž by způsobila větší škody. Její výška byla vesměs menší, než se čekalo.

Kdy a kde udeří tsunami (SEČ)

Kdy a kde udeří tsunami - grafika.

Pro zvětšení rozklikněte

Úřady na Marianách, Havajských ostrovech, v Rusku či na Filipínách nařídily evakuaci z ohrožených oblastí. Ohnisko otřesu bylo lokalizováno v hloubce 24 kilometrů zhruba 370 kilometrů severovýchodně od Tokia.


V oblasti metropole vypuklo nejméně deset požárů, jeden z nich postihl ropnou rafinérii. Podle záběrů televize NHK plameny zřejmě spustily automatické hasicí systémy, ale požár byl přesto velmi rozsáhlý. Záběry japonské televize ukázaly postup vodní masy plné trosek budov, vozidel i plavidel, na jejímž povrchu plálo několik ohňů. V centru se zřítila střecha jedné z budov, v níž mělo v kritické době promoci 600 studentů.

Sítě mobilních operátorů kolabovaly. Jak serveru Lidovky.cz potvrdil lektor japonštiny z Masarykovy univerzity Kazuhisa Iwama, bylo obtížné se do Tokia dovolat. "Snažím se sehnat nějaké informace o příbuzných v Tokiu, ale zatím se mi nedaří s nimi spojit" řekl Iwama.

Podle televizních záběrů televize NHK čtyřmetrová tsunami zasáhla také město Onahama, kde strhávala automobily, kamiony, domy i plavidla. Podobně je postižena celá pobřežní oblast, především prefektura Mijagi, která leží nejblíže epicentru.

Vlna tsunami v jihovýchodní části Japonska smetla loď se stovkou lidí na palubě. Plavidlo i s lidmi se dosud pohřešuje. Stejně tak je v prefektuře Mijagi pohřešován vlak s cestujícími, který jel na trase mezi Sendai a Išinomaki a zřejmě jej smetla desetimetrová vlna.

Varování před tsunami

Varování před tsunami bylo vyhlášeno v oblasti jihovýchodní Asie  a západním pobřeží Jižní Ameriky.

Mezi nejvíce ohroženými zeměmi jsou: Severní Mariany, Filipíny, Rusko, Tchaj-wan, ostrov Guam, Marshallovy ostrovy, Indonésie, Papuu-Novou Guinea, Nový Zéland, Fidži, Nauru, Mikronésie, Havajské ostrovy, Mexiko, Guatemala, Kostarika, Nikaragua, Panama, Honduras, Chile, Ekvádor, Kolumbie and Peru.

Zatím nebyly hlášeny žádné oběti mimo Japonsko. "Tsunami je sérií několika vln a první vlna nemusí být největší. Ohrožení může trvat i několik hodin" cituje agentura Reuters odborníky.

Prakticky celé východní pobřeží ostrova zasáhly vlny tsunami o výšce od čtyř do deseti metrů, které strhávaly všechno, co jim stálo nebo plulo v cestě.

Na velké části japonského území byla zastavena letecká, železniční i silniční doprava. Zastaven byl i provoz ve čtyřech jaderných elektrárnách v zasažené oblasti. V žádné z nich nenastal únik radiace. V elektrárně ve Fukušimě se stala mechanická závada na chladicím systému poté, co bylo zařízení odstaveno kvůli zemětřesení. Radiace neunikla, ale příslušní odborníci horečně pracují na zajištění bezpečnosti. Reaktor zůstává po odstavení horký a potřebuje chladit. Je to poprvé, co Japonsko v jaderné elektrárně vyhlásilo stav ohrožení.

Japonci to berou s klidem, říká ministr Schwarzenberg
"Prozatím, pokud víme, nikdo z Čechů nebyl poškozen. Je to trošku obtížné, poněvadž telefony teď tak trošku nefungují," řekl pro server Lidovky.cz ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09). "Víme, že na severu hrozí jedna rafinérie, některé spoje jsou přerušené, že Japonci to berou s velkým klidem, že velké dopravní problémy jsou v Tokiu," popsal situaci v Japonsku ministr.

Podle něj zatím Česká republika vyčkává s tím, zda do země pošle humanitární nebo finanční pomoc. "Zdá se, že největší nebezpečí pro okolní země je tsunami. Teprve, až budu vědět, kde to co napáchalo, tak potom rozhodnu, kam nasměřujeme naši pomoc. Nejdříve musím vědět, kde budou škody největší," vysvětlil ministr Schwarzenberg.

Po prvním otřesu bylo zaznamenáno ještě několik následných - zhruba půl hodiny po prvním měl jeden z otřesů sílu 7,4 stupně. V posledních dnech bylo ve stejné oblasti zaznamenáno několik otřesů, z nichž ten nejsilnější ve středu dosáhl síly 7,3 stupně. Více si přečtěte zde.

Vůbec nejsilnější zaznamenané zemětřesení zasáhlo Chile v roce 1960, dosahovalo 9,5 stupňů Richterovy škály.

Autoři: , , ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!