Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Japonci promluvili o zvěrstvech páchaných na amerických zajatcích

Svět

  11:21
TOKIO - Univerzitní muzeum na japonském ostrově Kjúšú prolomilo sedmdesátileté mlčení kolem tématu využívání amerických zajatců k lékařským pokusům v Japonsku na sklonku druhé světové války. Ukazuje, jak byly kupříkladu zajatcům odstraňovány části jater či mozku. Informoval o tom ve svém internetovém vydání deník The Daily Telegraph.

Válka byla ukončena až svržením bomby na Hirošimu a Nagasaki. foto: Shutterstock

Nové muzeum v univerzitním areálu ve městě Fukuoka bylo otevřeno v sobotu a detailně popisuje vývoj jedné z předních lékařských škol v Japonsku v průběhu více než sto let. Součástí výstavy je ale také malá sekce, která je věnována temnější kapitole dějin univerzity, a sice pokusům na osmi amerických letcích po sestřelení jejich bombardéru v roce 1945.

Američané byli členy posádky letounu B-29 Superfortress, který 5. května 1945 bombardoval letiště poblíž Fukuoky. Když americký stroj zasáhla střela z japonského bojového letounu, vyskočilo z něj 12 letců s padáky na zádech. Jeden z nich zahynul při seskoku a další dva prý ubodali místní obyvatelé po dopadu na zem.

Zbývajících devět mužů padlo do zajetí. Kapitán Marvin Watkins byl poslán k výslechu do Tokia, ostatní pak byli předáni vojenskému lékaři a převezeni na univerzitu ve městě Fukuoka. Zde byli vystaveni pokusům.

Mučivé lékařské experimenty

Exponáty v muzeu odhalují, že jednomu z amerických vojáků byla podána nitrožilně mořská voda, aby lékaři zjistili, zda by tato kapalina mohla být používána jako náhražka sterilního fyziologického roztoku.

Podle další části výstavy japonští lékaři odstranili jinému americkému vojákovi část mozku, aby určili, zda by se dala epilepsie léčit chirurgickým zákrokem. Několika dalším vězňům Japonci vyřízli kus jater, aby zjistili, zda bez nich přežijí.

Šéf japonské televize: Nankingský masakr je výmysl

Všech osm amerických zajatců zemřelo. Na konci války lékaři zničili pozůstatky Američanů, aby popisovaná zvěrstva zatajili. Před soudem pro válečné zločiny v roce 1948 bylo v souvislosti s případem shledáno 23 lidí vinnými z provádění pitev zaživa.

Pět obviněných bylo odsouzeno k trestu smrti a čtyři na doživotí, později jim byly ale tresty výrazně zmírněny. Do roku 1958 byli všichni odsouzení na svobodě.

Letos v březnu se skupina profesorů univerzity ve Fukuoce rozhodla prolomit tabu a prostřednictvím muzejních exponátů zveřejnit, co se na univerzitě na konci druhé světové války dělo.

Autoři: ,