Středa 2. prosince 2020svátek má Blanka -1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Japonci se s Číňany přou, kdo více připomíná černokněžníka Voldemorta

Japonský premiér Šinzó Abe (uprostřed) na návštěvě ve svatyni Jasukuni. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Japonský premiér Šinzó Abe (uprostřed) na návštěvě ve svatyni Jasukuni. | foto: Reuters

PRAHA Postavy knižní série o Harry Potterovi se dostaly i do diplomacie. Čínští a japonští diplomaté se navzájem přirovnávají k černokněžníkovi Voldemortovi z románů J. K. Rowlingové. Incident odstartovala návštěva japonského premiéra u kontroverzní svatyně Jasukuni.

Na návštěvu ministerského předsedy Šinzó Abeho ve svatyni reagoval jako první čínský velvyslanec v Británii Liou Siao-Ming. "Pokud je militarismus japonským Voldemortem, pak je svatyně Jasukuni viteálem, který představuje nejtemnější zákoutí duše tohoto národa," napsal ve svém článku. Odkazuje tak na artefakt, ve kterém černokněžník uchovával část své zlé duše.

Odpověď na sebe nenechala dlouho čekat. Liouův japonský protějšek napsal pro Telegraph.co.uk článek nazvaný "Čína riskuje, že se stane asijským Voldemortem". V něm píše, že má Čína možnost vydat se dvěma směry. "První cestou je přistoupení k dialogu a dodržování zákonů. Druhou variantou je pasování se do role Voldemorta." Čínské ministerstvo zahraničí označilo taková vyjádření za ignorantské, neodůvodněné a arogantní.

ČTĚTE TAKÉ

Abe navštívil Jasukuni poprvé od svého znovuzvolení do úřadu. Kancelář premiéra ale prozradila, že do svatyně pravidelně zasílá obětní dary. Čínské sousedy se následně snažil ubezpečit, že tato návštěva nebyla mířena proti nim a nelze ji považovat za jakoukoliv provokaci.

Japonská svatyně Jasukuni vyvolává v Číně dlouhodobě značné emoce. Vedle padlých vojáků jsou zde totiž uctěni také někteří váleční zločinci, což se Číně, jejíž území Japonci okupovali nejen během druhé světové války, nelíbí. Všechny oficiální návštěvy svatyně jsou proto vždy pozorně sledovány a pravidelně se na ně snáší kritika i ze strany ostatních asijských zemí.

Svatyni založil císař Meidži už v roce 1869. Kontroverzní se ale stala až po mnoha letech, kdy byla určena jako místo pro uctění japonských vojáků.

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

Německý virolog Christian Drosten | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...