Úterý 5. července 2022, Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Japonsko a Jižní Koreu trápí klimatické extrémy. V jejich důsledku zemřelo více než 330 lidí

Svět

  15:50
Tokio/Soul - Více než 300 lidí zemřelo v Japonsku za poslední měsíc v důsledku počasí - nejprve při povodních způsobených silným deštěm a poté kvůli vlně veder. Horkem trpí i Jižní Korea, kde si během července vyžádala vlna veder nejméně 27 obětí a dalších 2200 lidí bylo v důsledku horka hospitalizováno.

Počasí v Japonsku. foto: Reuters

Podle místních meteorologů budou teploty ještě stoupat a během následujících dní dosáhnou svého vrcholu, informoval zpravodajský server The Korea Herald. Úterní denní teplota v Soulu vystoupala na 38 stupňů Celsia a ve středu má být ještě o stupeň vyšší, což by byla nejvyšší teplota, jaká byla v jihokorejské metropoli zaznamenána od roku 1907, kdy vláda začala tyto údaje shromažďovat. 

Jihokorejci také zažívají sérii tropických nocí, při nichž teplota neklesá pod 25 stupňů Celsia. Vlna veder bude v zemi pokračovat nejméně do konce týdne. Letošní letní teploty jsou průměrně o čtyři až sedm stupňů vyšší než loni. Nejteplejším měsícem v Jižní Koreji je obvykle srpen a Jihokorejci tedy musí počítat s tím, že se jen tak neochladí. 

Povodně v Japonsku vystřídalo vedro

V Japonsku se stal červenec 2018 jedním z nejsmrtelnějších měsíců za poslední roky. Nejprve přišly rekordní deště, které do západního Japonska přinesly počátkem měsíce povodně a sesuvy půdy, při nichž zahynulo nejméně 220 lidí. Devět dalších je stále pohřešováno a patrně jsou rovněž mrtví. Po srážkách následovaly rekordní teploty dosahující 40 stupňů Celsia - a na některých místech i více. Horko si podle aktuální bilance vyžádalo 116 obětí. 

Japonští záchranáři používají drony k nalezení lidí pohřešovaných v důsledku...
Záchranáři stále hledají přeživší v troskách domů.

Japonsko je jednou z nejbohatších zemí na světě a využívá svou značnou technologickou sílu na vybudování obrany proti přírodním katastrofám, k nimž je země geograficky náchylná. Řeky jsou lemovány protipovodňovými stěnami, které jim mají bránit před vylitím z břehů. Ovšem jak ukázaly povodně z počátku července, když je katastrofa velká, překoná i podobné zábrany. 

Srážky, které Japonsko postihly na konci prvního červencového týdne, byly rekordní a vyžádaly si nejvyšší počet obětí od bouře v roce 1982. Zhruba polovina obětí byla z prefektury Hirošima, stejně těžce postižená byla i sousední prefektura Okajama, kde se ve městě Kurašiki zbortil říční břeh a okolní čtvrti zaplavila voda až do výšky prvního patra. 

Na pomoc při záchraně lidí a rozvážení zásob bylo nasazeno více než 70 tisíc vojáků a záchranářů. Ještě tento týden zůstává v evakuačních střediscích 10 tisíc, kteří se nemohou vrátit domů. 

Při vycházce do parku zemřel žák první třídy

Na dělníky a dobrovolníky, kteří pomáhali odklízet škody napáchané vodou, se ale brzy snesla další pohroma - vlna veder. Ve druhém červencovém týdnu bylo do nemocnice přijato s příznaky úžehu téměř 10 000 lidí, ve třetím týdnu jejich počet stoupl na 22 000 a minulý týden mírně klesl na 13 700 hospitalizovaných. 

Častější přestávky a sprchy u pecí. Zaměstnanci průmyslových podniků bojují s horkým počasím

Mnoho z obětí vlny veder tvoří starší lidé, kteří nemají v domech klimatizaci. Úřady a média opakovaně obyvatele vyzývají, aby zůstávali v klimatizovaných prostorách. Mezi oběťmi je ale i žák první třídy základní školy, který zemřel při školní vycházce do parku. 

Rekordní horko oživilo otázky kolem olympijských her v Tokiu, které se budou konat v létě 2020. Organizátoři slibují celou řadu opatření pro diváky i sportovce, včetně časného ranního startu maratónu.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Mohlo by vás zajímat