Sobota 3. června 2023, svátek má Tamara
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Japonsko požádalo Rusko o omezení vojenských aktivit na sporných Kurilách

Svět

  20:30
Moskva - Japonský ministr obrany Icunori Onodera při jednáních se svým protějškem v Moskvě požádal o omezení ruských vojenských aktivit na sporných Kurilských ostrovech. Uvedla to agentura Reuters. Současně ujistil, že japonská protiraketová obrana není zaměřena proti Rusku.

Ruští vojáci. foto: Reuters

„Znovu jsem vysvětlil ruské straně, že protiraketová obrana, kterou disponujeme, včetně (budoucího rozmístění) systému Aegis Ashore, neohrožuje Rusko, ale je to naprosto obranný systém,“ prohlásil Onodera podle agentury TASS na tiskové konferenci po jednáních ministrů obrany a zahraničí obou zemí. 

Po 70 letech chceme mírovou smlouvu. Kuril se ale nevzdáme, vzkázal Putin Japoncům

Japonský ministr také požádal ruskou stranu přijmout „zvláštní opatření“ ohledně skutečnosti, že Rusko posiluje svůj vojenský potenciál a vojenské aktivity na čtyřech ostrovech v Jižních Kurilách, na které si činí nároky také Japonsko. Sporné ostrovy obsadili sovětští vojáci na konci druhé světové války. 

„Rusko je náš důležitý soused a doufáme, že podpora dialogu a spolupráce povede k tomu, že nebudou vznikat nestandardní situace a nepotřebné třenice,“ řekl Onodera. Ruský ministr obrany Sergej Šojgu zdůraznil, že budou pokračovat konzultace mezi generálními štáby obou zemí, protože právě ty dovolují odstraňovat vzájemné obavy. 

Spor o Kurily dlouho komplikuje vztahy mezi Moskvou a Tokiem. Japonsko a Rusko se přou o jižní část Kuril od roku 1945. Tokio vznáší na základě dohody z roku 1855 nárok na ostrovy Iturup, Kunašir, Šikotan a skupinu ostrůvků Habomai, které na konci druhé světové války anektoval Sovětský svaz. Z ostrovů bylo tehdy vystěhováno 17 tisíc Japonců, kteří odešli na nedaleký ostrov Hokkaidó. Tokio, které bylo ve válce poraženo, ruskou svrchovanost nad jižními Kurilami neuznává. Dlouhé hledání kompromisu zatím výsledky nepřineslo.

Americký systém Aegis Ashore, který má zajistit ochranu Japonska před balistickými raketami a zřejmě i střelami s plochou dráhou letu, má být na ostrově Honšú rozmístěn přibližně v roce 2023, poznamenal TASS. 

Rusko-japonský spor o Kurily.

Jednání, ke kterým se v Moskvě sešli šéfové ruské a japonské diplomacie Sergej Lavrov a Taró Kóno a ministři obrany Ruska a Japonska Sergej Šojgu a Icunori Onodera, byly třetí svého druhu. Poprvé čtyři ministři jednali v listopadu 2013 v Moskvě a podruhé loni v březnu v Tokiu.

Autor: