Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava
130 let

Lidovky.cz

Japonský expremiér Abe zemřel. Atentátník jej střelil zezadu během předvolební kampaně

Svět

  6:25aktualizováno  17:15
Bývalý japonský premiér Šinzó Abe zemřel ve věku sedmašedesáti let poté, co ho postřelil útočník při vystoupení během politické kampaně ve městě Nara. Abe utrpěl hluboké zranění na pravé straně krku, zasaženo bylo i srdce. Příčinou smrti bylo vykrvácení. Policie zadržela jednačtyřicetiletého Tecuju Jamagamiho, který se k činu přiznal. Při prohlídce jeho domu byly objeveny další zbraně a výbušniny, informovala prefekturální policie.

Expremiér byl střelen zezadu během volební kampaně vládní Liberálnědemokratické strany (LDP). Na místě se ozvaly dva výrazně hlasité výstřely. Útočník Abeho zasáhl do pravé strany krku a do hrudníku, potvrdili na tiskové konferenci zástupci fakultní nemocnice v Naře, kam byl Abe přepraven.

Policie po útoku zadržela jednačtyřicetiletého Tecuju Jamagamiho, občana města Nara. Po výstřelu se nepokoušel o útěk. Při policejním výslechu se k činu přiznal. Policie uvedla, že během výslechu atentátník neprojevoval emoce a s vyšetřovateli spolupracoval. V současné době je zřejmě nezaměstnaný, dříve dle své výpovědi pracoval tři roky v japonských námořních silách sebeobrany.

Atentát na bývalého japonského premiéra Šinzó Abeho (8. července 2022)

Policie z místa činu zajistila dvouhlavňovou brokovnici. Posléze zástupci policie potvrdili, že zbraň si útočník vyrobil sám z různé kombinace materiálů, jako jsou kov a dřevo. Zda byly podomácku vyrobené i náboje, vyšetřovatelé zjišťují.

Útočník při výslechu sdělil, že choval zášť vůči konkrétní organizaci, kterou blíže nespecifikoval. Věřil, že Abe měl být jejím členem. „Není to zášť vůči politickému přesvědčení,“ vysvětlil Jamagami. Policie doplnila, že není zjevné, jestli podobná organizace existuje. Její potenciální existenci ale hodlá prošetřit.

Televize odvysílala záběry, na kterých je vidět kolabující Abe, zatímco k němu běží příslušníci ochranné služby. Podle agentury AP prodělal zástavu srdce a následně byl letecky přepraven do fakultní nemocnice Zdravotní univerzity ve městě Nara. Během přesunu byl při vědomí, uvedla televize NHK s odkazem na policejní zdroje.

Abe při příjezdu do nemocnice nejevil známky života. Silně krvácel a jeho zranění v oblasti hrudníku sahalo až k srdci. Doktoři mu během čtyř hodin poskytli více než 100 transfuzních jednotek krve, ale na záchranu jeho života to nestačilo, sdělil na tiskové konferenci profesor pohotovostní medicíny nemocnice v Naře. Bývalý premiér zemřel na ztrátu krve.

Abe byl nejdéle sloužícím japonským premiérem. V čele vlády stál v letech 2006 až 2007 a od roku 2012 do září 2020, kdy odstoupil. O měsíc dříve ohlásil, že kvůli zdravotnímu stavu hodlá podat demisi.

Nynější japonský premiér Fumio Kišida přerušil volební kampaň před víkendovými volbami a vydal se do Tokia. Atentát, který narušil demokratický proces v zemi, je podle něj naprosto nepřijatelný.

„Zpráva o úmrtí bývalého premiéra Abeho mě velmi zasáhla. Nedokážu najít slova, kterými bych popsal, jak se cítím,“ sdělil Kišida novinářům.

Japonský ministr obrany, Abeho mladší bratr Nobuo Kiši, odmítl komentovat zprávy, že střelec je bývalý mariňák. Útok odsoudil jako „svatokrádež proti demokracii“.

Kondolence světových lídrů

Představitelé zemí světa vyjadřují nad úmrtím Abeho lítost a šok. Prezident Spojených států Joe Biden je zprávou „hluboce zarmoucen“, podobně se vyjádřila i britská královna Alžběta II. a odstupující premiér Boris Johnson. Polský premiér Mateusz Morawiecki byl zprávou „šokován“. „V těchto těžkých hodinách stojíme na straně Japonska,“ uvedl německý kancléř Olaf Scholz. Solidaritu s Japonskem vyjádřila i Francie. Jihokorejský prezident Jun Sok-jol mluví v souvislosti se zastřelením Abeho o neomluvitelném zločinu.

Český prezident Miloš Zeman v souvislosti se smrtí japonského expremiéra vyslovil upřímnou soustrast japonskému lidu

Abeho blízkým kondoloval i český premiér Petr Fiala:

„Nevím, co stojí za tímto pokusem o atentát. Na schůzce jsem byl první, kdo vyjádřil soustrast našemu japonskému protějšku,“ řekl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov novinářům na summitu G20.

Reakce přišla i od Číny. „Bývalý premiér Abe se zasloužil o zlepšení čínsko-japonských vztahů během svého působení. Vyjadřujeme naši upřímnou soustrast jeho rodině,“ uvedl mluvčí čínského velvyslanectví.

Americký ministr zahraničí Antony Blinken pak označil Abeho za vůdce s velkou vizí. Jeho vraždu popsal jako „šokující“ a „hluboce znepokojující“.

Autoři: , ,