Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Fukušima začala vypouštět radioaktivní vodu do oceánu. Čína to odsoudila

Svět

  8:09aktualizováno  10:24
Provozovatel poškozené japonské jaderné elektrárny Fukušima začal vypouštět radioaktivní vodu do Tichého oceánu. Krok odsoudila Čína a varování přišlo i z Jižní Koreje. Vyvolalo protestní demonstrace. Dalších 30 let má trvat postupné uvolňování vody z asi tisícovky nádrží v areálu povodněmi poškozené elektrárny.

Kolik vody bude elektrárna vypouštět

V přibližně 1000 nádržích uloženo 1,3 milionu tun radioaktivní vody, což by stačilo k naplnění zhruba 540 olympijských bazénů.

S plánem Tokia zbavit se tímto způsobem vody v areálu elektrárny v červenci vyjádřila souhlas Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE), podle níž je postup v souladu s celosvětovými standardy a bude mít „zanedbatelný radiologický dopad na lidi a životní prostředí“. Pro uskladňování vody v elektrárně už docházelo místo.

Před japonskou ambasádou v Soulu proti aktivitám ve Fukušimě demonstrovali lidé. Některým z nich se podařilo proniknout až do osmého patra budovy, kde se ambasáda nachází, a vyvěsit tam transparenty odsuzující postup Japonska. „Moře není popelnice. Přestaňte vypouštět kontaminovanou vodu,“ stálo na transparentech. Policie všech 16 protestujících, kteří pronikli do budovy, zatkla.

Rozhodnutí Tokia dnes nicméně kritizovalo čínské ministerstvo zahraničí. Čína v prohlášení uvedla, že japonský plán zbavit se kontaminované vody z elektrárny je zásadním bezpečnostním problémem s dopady na další země a že Japonsko by nemělo být jediné, kdo o něm bude rozhodovat. Zároveň zakázala dovoz všech mořských plodů z Japonska. Firma TEPCO, která elektrárnu provozuje, dnes oznámila, že vývozce odškodní.

Ve středu krok kritizoval také správce Hongkongu John Lee v reakci na oznámení japonské vlády o začátku vypouštění řekl, že je rezolutně proti a že Hongkong okamžitě zavede kontroly dovozu mořských produktů z Japonska.

Dříve nesouhlas dávali najevo mnozí obyvatelé Japonska a rybáři, kteří se bojí, že zákazníci přestanou kupovat ryby ulovené v oblasti. Dnešní demonstrace před elektrárnou se nicméně podle novinářů AFP na místě zúčastnilo pouhých devět protestujících, což podle agentury svědčí o určité rezignaci obyvatelstva.

Na přímém přenosu z jedné z řídících místností v elektrárně bylo podle agentury AP vidět, jak zaměstnanci společnosti TEPCO, která provozuje elektrárnu, aktivují kliknutím myši čerpadlo na mořskou vodu. TEPCO uvedla, že druhé čerpadlo, které umožňuje uvolnění odpadní vody, bylo aktivováno asi 20 minut po tom prvním.

Elektrárna bude vodu odvádět kilometrovým tunelem do Tichého oceánu. Metoda ředění tritia v mořské vodě se už používá jinde v Japonsku i v dalších zemích. Tritium by podle japonských pravidel mělo být ve vypouštěné vodě zředěno na jednu čtyřicetinu jeho povolené koncentrace.

Voda je před vypuštěním čištěna pomocí filtračního systému, který odstraňuje většinu nebezpečného materiálu vyjma tritia - izotopu vodíku, jenž se těžko separuje. Tritium je podle vědců pro lidský organismus škodlivé jen při vysoké koncentraci, což ale podle řady expertů ve Fukušimě nehrozí.

Uvedli, že radioaktivní voda je totiž následně ředěna mořskou vodou. Jiní vědci ale vyjadřují obavy z dlouhodobých dopadů nízkých dávek radioaktivity, jež ve vodě zůstává.

„Experti MAAE jsou na místě, aby zajistili, že vypouštění bude probíhat podle plánu a v souladu s bezpečnostními standardy agentury,“ uvedl v dnešním prohlášení šéf MAAE Rafael Grossi. Podle něj agentura rovněž zřídí webovou stránku, na níž budou k dispozici průběžně aktualizovaná data o procesu.

Autoři: ,

Prodej domu ve Slavičíně ke komerčním účelům
Prodej domu ve Slavičíně ke komerčním účelům

Nádražní, Slavičín - Hrádek na Vlárské dráze, okres Zlín
4 290 000 Kč