Pátek 3. května 2024, svátek má Alexej
130 let

Lidovky.cz

Jaderné odstrašování je bláznovství. Japonský premiér uctil oběti Hirošimy

Svět

  18:05
Japonský premiér Fumio Kišida v den 78. výročí hirošimské tragédie vyjádřil politování nad ruskými jadernými hrozbami. „Jaderné odstrašování je bláznovství,“ uvedl během setkání. Jeho slova podpořil i starosta města Hirošimy Kazumi Matsui. V neděli se tu v 8:15 hodin, tedy přesně ve chvíli, kdy na město byla svržena atomová bomba, rozezněl mírový zvon.

Asi 50 000 účastníků venkovního vzpomínkového obřadu včetně přeživších uctilo památku obětí minutou ticha. Letní vedro při tom dosahovalo 30 °C. Informaci přinesl portál The Guardian.

Poté, co Spojené státy svrhly v srpnu roku 1945 atomové bomby na obě japonská města, zahynulo v Hirošimě přibližně 140 000 lidí a o tři dny později v Nagasaki 74 000 lidí.

„Japonsko, jako jediný národ, který zažil atomové bombardování ve válce, bude pokračovat v úsilí o svět bez jaderných zbraní,“ řekl Kišida na nedělní ceremonii. Cesta k němu je však podle jeho slov stále obtížnější. I kvůli prohlubujícím se rozporům v mezinárodním společenství ohledně jaderného odzbrojení a také kvůli ruské jaderné hrozbě.

Zelenskyj přirovnal Bachmut k Hirošimě. Žehlil výrok o obsazení města Rusy

Starosta Hirošimy Kazumi Matsui při slavnostním projevu vyzval ke zrušení jaderných zbraní. „Den k uctění památky obětí prvního jaderného útoku na světě přichází v době, kdy ruští představitelé hovoří stále hlasitěji o použití jaderných zbraní ve válce s Ukrajinou,“ uvedl. Západní úřady podle něj trvají na tom, že neexistují žádné důkazy o tom, že by Rusko takový útok připravovalo.

„Lídři na celém světě se musí postavit realitě, neboť jaderné hrozby, které nyní zaznívají od některých politiků, odhalují pošetilost teorie jaderného odstrašování,“ uvedl starosta Hirošimy

Premiér Fumio Kišida během setkání dodal, že cesta ke světu bez jaderných zbraní je stále strmější, mimo jiné i kvůli ruským jaderným hrozbám. „O to důležitější je obnovit mezinárodní úsilí o dosažení tohoto cíle.“

Podporu mu vyjádřil i generální tajemník OSN António Guterres. „Světoví lídři navštívili toto město, viděli jeho památky, hovořili s jeho statečnými přeživšími. Vyšli z něj povzbuzeni, aby se ujali věci jaderného odzbrojení,“ napsal v poznámkách, které na místě přečetl zástupce OSN. „Mělo by jich tak učinit více, neboť bubny jaderné války opět bijí,“ uzavřel podle The Guardianu Gutteres.

Autor: