Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Jako zázrak. Z hořícího letadla v Tokiu se zachránilo všech 379 lidí

Svět

  10:51aktualizováno  13:01
Na ranveji na letišti Haneda v Tokiu začal hořet po srážce s jiným menším strojem Airbus A350 společnosti Japan Airlines. Na palubě bylo téměř čtyři sta lidí. Podle televize NTV se všem dvanácti členům posádky a 367 cestujícím podařilo uprchnout. Pět pasažérů malého letadla nepřežilo, pilot je vážně zraněný.

Podle prvotních zpráv se letadlo během přistání nebo těsně po něm srazilo s letounem pobřežní stráže. Z videozáběru je patrné, že exploze nastala ještě ve chvíli, kdy se letadlo pohybovalo velkou rychlostí. Airbus na letu 516 přistál na jednom ze dvou velkých tokijských letišť po vnitrostátním letu ze Sappora na severním ostrově Hokkaidó s odletem v 16:20 tamního času, píše portál japonské televize NHK. Dopravní letadlo pak přistávalo kolem 17:40.

Videa zachytila explozi stroje a obří plameny, které šlehaly po celé délce trupu. Bojovaly s nimi desítky hasičů, zatímco další záchranáři pomáhali s evakuací lidí z letadla. Mezi 367 pasažéry bylo také osm dětí. Server Yomiuri uvedl, že 17 lidí, kteří utíkali z letadla, se zranilo.

Přeživší uvedli, že krátce po přistání ucítili náraz do letadla a vnitřní prostory zaplnil kouř.

Na ranveji na letišti Haneda v Tokiu začal hořet po srážce s jiným strojem Airbus A350 společnosti Japan Airlines. Na palubě bylo téměř čtyři sta lidí. (2. ledna 2024)

Agentura Reuters s odkazem na japonskou pobřežní stráž napsala, že menší letoun mířil na letiště Niigata, aby dopravil pomoc na zemětřesením zasažený poloostrov Noto. Podle stráže se jednalo o asi 27 metrů široký a téměř 26 metrů dlouhý Bombardier MA722.

V Bombardieru bylo celkem šest lidí. Pět z nich bylo bezprostředně po srážce pohřešováno, zprávy později potvrdily, že zemřeli. Pilot stroje je podle NHK vážně zraněn a nyní se nachází v nemocnici.

Všechny ranveje na letišti Haneda, které patří k nejvytíženějším v Japonsku, byly uzavřeny. Japonský premiér Fumio Kišida vydal pokyn příslušným úřadům, aby vyhodnotily vzniklé škody a veřejnosti poskytly potřebné informace.

Tragická nehoda se v Japonsku odehrává den poté, co zemi zasáhlo zemětřesení o síle 7,6. To si doposud vyžádalo přes 40 mrtvých a skoro dvacítku zraněných. Počet obětí navíc stále roste. Podle Kišidy jde o „závod s časem“. Záchranu totiž komplikuje poškozená infrastruktura a omezená doprava.

K nejtragičtější letecké nehodě v dějinách s celkem 583 mrtvými došlo právě na zemi při srážce dvou letounů Boeing 747 na Tenerife v březnu 1977. Letadla společností KLM a Pan Am do sebe narazila kvůli chaosu na letišti a špatné viditelnosti způsobené mlhou.

Autoři: ,