Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Japonský císař chce navštívit Pearl Harbor

Svět

  21:55
TOKIO - Japonský císař Akihito pravděpodobně navštíví v červenci Pearl Harbor. Bylo by to poprvé, co člen císařské rodiny zavítal na místo překvapivého japonského leteckého útoku na tichomořskou základnu amerického válečného loďstva na Havajských ostrovech v prosinci roku 1941. Místo útoku dosud nenavštívil ani žádný japonský politický vůdce.

Japonský císař Akihito foto: Jan Zátorský Lidové noviny

Císaře Akihita má při návštěvě, která je považována za vysoce symbolickou a měla by podpořit mír a usmíření mezi bývalými nepřáteli, doprovázet císařovna Mičiko, napsal na své internetové stránce list The Daily Telegraph.

Císařský pár při ní patrně navštíví také místo posledního odpočinku mnohých z 2400 amerických vojáků a civilistů, kteří přišli při japonském náletu na Pearl Harbor o život. Byla by to první zámořská cesta císaře od roku 2007.

Císařský palác odmítl datum návštěvy potvrdit. Akihito má v posledních měsících chatrné zdraví a koncem loňského roku byl hospitalizován s vnitřním krvácením.

Japonsku tehdy stačilo pouhých 110 minut k tomu, aby americké tichomořské síly kotvící v Pearl Harbor těžce zdevastovalo. Útok v onen den, který tehdejší americký prezident Franklin Roosevelt označil za "den hanby", sjednotil americkou veřejnost, umlčel debatu o neutralitě a přiměl USA k zapojení do bojů po boku spojenců ve druhé světové válce.

Japonský útok završil dekádu zhoršujících se vztahů mezi USA a rozpínavým Japonskem. Japonská invaze do Číny v roce 1937, spojenectví s Německem a Itálií v roce 1940 a okupace francouzské Indočíny v červenci 1941 vedly Spojené státy k tomu, aby v témže měsíci zmrazily japonské účty v USA.

Zároveň uvalily embargo na dodávky ropy a dalšího vojenského materiálu do Japonska. Ačkoliv Tokio nepřestávalo do útoku na Pearl Harbor v jednáních, japonská vláda v čele s Hidekim Todžou už dříve rozhodla o zahájení války.

Přípravy na havajskou operaci byly dlouhé a důkladné. Velitel japonského loďstva admirál Isoroku Jamamoto chystal úder už od listopadu 1940. Na cestu dlouhou 6300 kilometrů se japonská válečná plavidla kradmo vydala přes severní Pacifik 26. listopadu 1941 a zakotvila 440 kilometrů severně od Havaje, zatímco invazní skupiny proti Malajsii, Barmě, Holandské Východní Indii a Filipínám vypluly neutajeně.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!