Pondělí 6. prosince 2021, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Je to politické zemětřesení, hodnotí volby zahraniční tisk

Svět

  11:59aktualizováno  18:16
Politické zemětřesení, které Česká republika ještě nezažila. Tak hodnotí výsledky českých parlamentních voleb německý deník Die Welt na svém serveru. Jeho komentátor si všímá rezignací předsedů čtyř neúspěšných politických stran, včetně šéfa vítězné ČSSD Jiřího Paroubka. Za hlavní důsledek voleb ale považuje, že po letech politického chaosu se Česká republika může dočkat stabilních poměrů.

Nečas a Paroubek

Zvláštní pozornost vzbudil úspěch TOP 09 a jejího předsedy Karla Schwarzenberga. Toho německý Die Welt označil za skutečného vítěze voleb. I podle rakouského Kurieru vlastně vyhrál "kníže".

České volby na stránkách rakouskýcjh médií (30.5.2010)

Velkého úpěchu TOP09 a jejího lídra Karla Schwarzenberga si všímá i slovenský server Sme.sk. "Kníže si v rozhovoru s novináři pochvaluje, že ho volili mladí. V záplavě odznaků, triček a nálepek s portrétem lídra není těžké odhadnout, proč", píše Sme.sk.

Také mnichovský Süddeutsche Zeitung píše o politickém zemětřesení v Česku, které bylo podle něj důsledkem touhy Čechů po změně. Nürnberger Nachrichten dokonce volby označil jako  "políček pro velké strany".

České volby na stránkách Reuters (30.5.2010)

Podle britského listu Financial Times je pravděpodobné, že ČR zažije utahování opasků a reformy zdravotnictví a penzijního systému. Výsledek voleb podle něj zřejmě s úlevou uvítají finanční trhy. Reuters poznamenal, že výsledky voleb by mohly znamenat, že odpadne vleklé jednání o koalici. Toho se obávali někteří ekonomové kvůli možnému znepokojení investorů, kteří chtějí rozhodnou vládu.

Z předních politiků se k výsledkům zatím vyslovil jen slovenský premiér Robert Fico. Ten naznačil, že nové strany získaly vysokou podporu i díky úřednické vládě premiéra Jana Fischera, protože veřejnost je možná vnímala jako něco, co je s ní spojeno.

Čtěte více o reakci Roberta Fica

Autoři: ,

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Mohlo by vás zajímat