Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

‚Je to pro nás čest,‘ vítali sudetští Němci ministra Hermana. Ten je oslovil ‚milí krajané‘

Svět

  11:29aktualizováno  14:35
NORIMBERK - Ministr kultury Daniel Herman v neděli jako vůbec první člen české vlády vystoupil na sudetoněmeckém sjezdu. V projevu předneseném německy připomněl nacistické zločiny i násilnosti Čechů při poválečném odsunu německy mluvícího obyvatelstva a vyjádřil nad událostmi lítost. Podle nejvyššího představitele Sudetoněmeckého krajanského sdružení (SL) Bernda Posselta Hermanova přítomnost na sjezdu znamená, že česká vláda odmítla princip kolektivní viny.

Do volebního štábu KDU-ČSL už dorazil i ministr kultury Daniel Herman. foto: MAFRA - Michal Šula

Český ministr na sudetoněmeckém srazu? Přirozený vývoj, tvrdí politici. Vadí Hradu a komunistům

Ministr na 67. sudetoněmeckém sjezdu v Norimberku řekl, že identitu Čech, Moravy a Slezska po staletí utvářeli kromě Čechů i Němci, Židé, Romové a Poláci, kteří na jejich území žili. „Tragické události dvacátého století tyto svazky narušily, zpřetrhaly a některé definitivně zničily,“ řekl ministr a připomněl nacistický program likvidace Židů a Romů.

„Přijímám slova lítosti nad činy některých z vašich předků v minulosti. A vyslovuji hluboké politování z naší strany nad tím, co učinili před sedmi desetiletími někteří z našich předků a co narušilo naše staleté soužití,“ řekl ministr.

„Vztahy mezi Čechy a Němci pustošily zločiny nacionálních socialistů, které se děly ve jménu německého národa vůči národu českému. Ale to nebyl konec. Neboť touha po pomstě a po odplatě za tyto válečné zločiny na sebe vzala hrůznou podobu ve zločinech ze strany části českého obyvatelstva vůči německy mluvícím spoluobčanům na sklonku války,“ řekl Herman. Odsoudil přitom uplatňování kolektivní viny.

Anketa

Je správné, že se ministr Herman zúčastnil sudetoněmeckého sjezdu?

ANO 1446
NE 525

Podle jeho slov bylo na čase, aby sedmdesát let od vysídlení sudetských Němců z Československa přijel na sudetoněmecký sjezd český ministr. „Na francouzsko-německém dialogu a smíření vidíme, že těch 40 let zpoždění díky komunistickému režimu tady bylo. Kdyby nebylo komunistů, kteří to brzdili a dodneška mají zastydlou mentalitu v minulosti, tak to bylo jistě dříve. Ale je dobře, že to bylo dnes,“ uvedl.

Historický okamžik

„Když jsme začínali pořádat sudetoněmecké sjezdy, nedokázali jsme si představit, že by nám česká vláda někdy poslala svého oficiálního zástupce. Dnes se to stalo skutečností a my z toho máme velkou radost. Pane ministře Hermane, je to pro nás velká čest, že vás zde můžeme přivítat,“ řekl předseda bavorského sudetoněmeckého sdružení Steffen Hörtler.

„To, co jsme zažili, byl historický moment,“ řekl pak Bernd Posselt po Hermanově projevu. Připomněl, že ministr kultury přijel na sudetoněmecký sjezd jako oficiální zástupce české vlády. „Proto má to, co dnes bylo řečeno, mimořádný význam. Bylo to jasné odmítnutí nejenom vyhnání, ale i principu kolektivní viny, který tak zamořil dvacáté století ,“ řekl Posselt.

Připomněl, že i někteří sudetští Němci měli svůj podíl na nacistických zločinech a že on sám už kvůli tomu prosil Čechy o odpuštění. „Kdo je připraven dostát své odpovědnosti, jako to udělal Daniel Herman, jako to dělá česká vláda a jako to děláme i my sudetští Němci, neoslabuje se. Teprve ten, kdo si zamete před vlastním prahem, je připraven ke skutečnému partnerství v srdci Evropy,“ řekl Posselt.

Herman projev přednesl v němčině a už úvodním oslovením sudetských Němců „milí krajané“ si získal přízeň zhruba 3000 přítomných. Ve své řeči připomněl své zkušenosti s vysídleným pohraničím a vyjádřil přesvědčení, že jen usmíření mezi Čechy a sudetskými Němci může položit základ pro budoucí spolupráci. Jeho slova ocenili přítomní bouřlivým potleskem.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!