Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

William s Kate mají na výběr jména 42 dní. Bude to George, věří Britové

Svět

  14:01aktualizováno  14:32
LONDÝN - Celá Británie s napětím očekává, jak se bude jmenovat novorozený syn vévodkyně Kate, který přišel na svět v pondělí odpoledne. Nejčastější jména používaná v britské windsorské dynastii jsou Edward (Eduard) a George (Jiří). Proto by se takto mohl jmenovat i nový královský potomek, předpovídá britský list The Guardian. V Británii musí rodiče dítě nahlásit na matrice do 42 dní od narození. Očekává se ale, že jméno se svět dozví dříve.

Kate a William v Singapuru (září 2012) foto: Reuters

Prvním britským panovníkem z windsorské dynastie byl Jiří V., který vládl v letech 1910 až 1936. Byl to dědeček současné královny Alžběty II. Dynastie se původně jmenovala sasko-kobursko-gothajská, Jiří V. ale tento německy znějící název nahradil názvem Windsor.

Britský deník se podíval jen na jména mužů narozených v této dynastii, nikoli těch, kteří se do ní přiženili. Třikrát se zde vyskytuje Edward a stejný počet je i Georgů neboli Jiřích. Dvakrát byl poté zastoupen v královské dynastii Henry neboli Jindřich. Ostatní jména jako Charles, John, Michael, Peter, Philip, Richard a William se vyskytují pouze jednou.

ČTĚTE TAKÉ:

Sázkové kanceláře nejvíce favorizují jména jako James, George, Philip či Alexander. Již předem je ale jasné, že dítě nebude mít jen jedno jméno.

Většina členů královské rodiny má tři nebo čtyři křestní jména často na počest jejich předchůdců či současných příbuzných. Plné jméno královny Alžběty je Elisabeth Alexandra Mary, jméno dostala po své matce, babičce a prababičce. Celé jméno prince Williama zase zní William Arthur Philip Louis. Bude ale nejspíš trvat nějakou dobu, než se veřejnost jméno dítěte dozví. Když se narodil William, jeho jméno bylo oznámeno až po týdnu.

Autoři: ,

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Mohlo by vás zajímat