Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Jed ve vzduchu, přes sto mrtvých a tisíce bez domova. Číňané se po explozi bouří

Svět

  9:27aktualizováno  14:23
PEKING - Zhruba stovka lidí, jejichž domy poškodily středeční mohutné výbuchy nebezpečného materiálu v čínském přístavním městě Tchien-ťin, se v pondělí shromáždila k protestu. Demonstranti od vlády požadovali náhradu škody. Bilance neštěstí mezitím stoupla na 114 mrtvých, desítky lidí jsou stále pohřešovány, napsala agentura AP. Podle agentury Reuters bylo protestujících několik set.

Protestující lidé drží v rukách snímky dokumentující jejich zranění těsně po loňském tragickém výbuchu v Tchien-ťinu. foto: Reuters

Exploze otřásla skladištěm nebezpečného materiálu. V sobotu poprvé úřady přiznaly, že na místě byly uskladněny mimořádně toxické látky včetně kyanidu sodného. Tentýž den také úřady rozšířily evakuační okruh na tři kilometry, bez střechy nad hlavou zůstalo více než 6000 lidí. Mezi evakuovanými jsou i zahraniční zaměstnanci společnosti Home Credit, mezi nimiž jsou také Češi.

Čína přiznala, že v přístavu Tchien-ťin vybuchoval smrtící kyanid sodný

Čínská pravidla pro bezpečnost práce vyžadují, aby podobná zařízení byla nejméně 1000 metrů od obytných budov, úřadů a silnic. Online mapa nicméně ukazuje, že sklad Ruihai International Logistics byl ve vzdálenosti 500 metrů od dálnice a také od bytového komplexu s plochou 100 000 čtverečních metrů. V těchto bytech tlaková vlna vyrazila okna, ohnivá koule ožehla zdi a všichni obyvatelé museli být evakuováni.

Způsobené škody

Exploze v Tchien-ťinu postihla automobilový průmysl, protože na místní přístav připadá největší podíl dovozu automobilů ze zahraničí. Podle čínských úřadů výbuch a následný požár zničil veškerou přístavní infrastrukturu v okruhu několika kilometrů.

Německá firma Volkswagen v pondělí oznámila, že při výbuchu v přístavu shořelo 2700 jejích automobilů, ztrátu 1500 vozů oznámila francouzská společnost Renault SA. Postižena byla také jihokorejská společnost Hyundai, která přišla o 4000 aut. Způsobenou škodu její vedení odhadlo na 136 milionů dolarů. Německý výrobce BMW se rozhodl zvolit místo Tchien-ťinu za cílový přístav pro dovoz svých vozů Šanghaj.

Analytici švýcarské společnosti Credit Suisse oznámili, že neštěstí způsobí pojišťovacím společnostem ztrátu jedné až půldruhé miliardy dolarů. První pojistné události už řeší společnosti Zurich Insurance Group a Allianz, o objemu předpokládaných úhrad ale zatím nemají informace. Nejvíce havárie v Tchien-ťinu podle analytiků zatíží čínské pojišťovny.

V ulicích Tchien-ťinu se shromáždily stovky lidí, kteří od úřadů požadují...
Zraněná obyvatelka čtvrti zasažené výbuchem.

Výbuchy v Tchien-ťinu patří mezi nejtragičtější průmyslová neštěstí v posledních letech v Číně. V červnu 2013 si požár v drůbežárně v provincii Ťi-lin vyžádal 121 obětí. V srpnu 2014 zabil výbuch prachu v kovozpracující továrně ve východočínské provincii Ťiang-su 97 osob.

Cenzura internetu

Čínské úřady mezitím zahájily masivní cenzurní akce na internetu proti všem, kdo v souvislosti se středečním neštěstím šíří „nepodložené zvěsti“. Jak informovaly tiskové agentury, úřady už zrušily 50 webových stránek. Zatímco některé z uzavřených stránek tvrdily, že počet obětí v Tchien-ťinu je nejméně tisíc, další uzavřené stránky psaly, že ve nákupní střediska ve městě se stala obětí rabování.

K šíření nepotvrzených zvěstí přispívá také to, že podle rodin pohřešovaných lidí jim Peking nedává dostatek informací a nechává je v nejistotě. Čínský prezident Si Ťin-pching připustil, že neštěstí v Tchien-ťinu odhalilo nedostatky bezpečnosti industriálních prostorů a dodal, že tato lekce byla „zaplacena krví“.

Čínská policie rovněž zadržela devatenáctiletou dívku, která vybrala desítky tisíc jüanů od soucitných uživatelů internetu, když tvrdila,že její otec je jednou z obětí středečních mohutných výbuchů nebezpečného materiálu v čínském přístavním městě Tchien-ťin. Dívka s rodovým jménem Jang nejprve podle policie napsala na svůj blog na serveru Weibo, že její otec je po výbuších v Tchien-ťinu pohřešovaný. Vzápětí prudce vystřelil počet jejích internetových příznivců.

Poté dívka z města v jihočínské autonomní oblasti Kuang-si ležícího hodně daleko od Tchien-ťinu zveřejnila další zprávu, že její otec zahynul. Díky tomu jí lidé začali posílat peníze a celková suma se nakonec vyšplhala v přepočtu na více než 340 000 korun. Peníze ale nestihla vybrat, protože její příběh začal být některým uživatelům podezřelý a nahlásili ji policii.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...