11. prosince 2018 19:07, aktualizováno  19:53 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Nevídaná hádka v Bílém domě. Zablokuji vládu, hrozil rozrušený Trump demokratům

Americký prezident Donald Trump v diskuzi s lídrem opozice Chuckem Schumerem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americký prezident Donald Trump v diskuzi s lídrem opozice Chuckem Schumerem. | foto: Reuters

Washington Roztržku v názorech na budování zdi na hranici s Mexikem potvrdilo úterní setkání prezidenta USA Donalda Trumpa s šéfy parlamentních frakcí opozičních demokratů Nancy Pelosiovou a Chuckem Schumerem. Podle Pelosiové schůzka v Bílém domě, které byli přítomni novináři, atmosféru vyjednávání jen zhoršila.

Spor o financování zdi, která má zabránit přílivu migrantů do Spojených států, nabírá na obrátkách s blížícím se 21. prosincem, kdy by americké vládě mohl vyschnout provozní účet. Pokud by žádné další peníze nedostala, kabinet by se ocitl v potížích a přinejmenším zčásti by musel zastavit fungování některých vládních agentur.

Ostrá debata mezi Donaldem Trumpem a Chuckem Schumerem.
Prezident USA Donald Trump při jednání v Oválné pracovně Bílého domu.

Demokraté na posílení pohraniční infrastruktury nabízejí 1,3 miliardy dolarů (necelých 30 miliard korun), ale prezident žádá, aby v příštím finančním roce dostal na stavbu zdi pět miliard. Pokud se tak nestane, vláda nedostane své peníze a zeď prý může postavit armáda.

11.prosince 2018 v 19:24, příspěvek archivován: 11.prosince 2018 v 19:42

VIDEO: .@realDonaldTrump has the Senate, the White House, and the House (for the moment) under Republican control. He has the power to keep government open ? but instead, he says he?s going to shut down the government. #TrumpShutdown https://t.co/Pdbo4rH0sG

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

.@realDonaldTrump has the Senate, the White House, and the House (for the moment) under Republican control. He has the power to keep government open – but instead, he says he’s going to shut down the government. #TrumpShutdown https://t.co/Pdbo4rH0sG

„Nebudeme-li mít bezpečné hranice, vláda fungovat nebude,“ shrnul Trump své stanovisko na úterním jednání s Pelosiovou a Schumerem. „Říká se tomu transparentnost,“ komentoval upozornění Pelosiové, že roztržku sleduje prostřednictvím televizních kamer veřejnost.

Zeď bude podle prezidenta „tak jako tak“ stát. Nedostane-li dost peněz, nebude prý mít jinou možnost, než znemožnit fungování vlády. „Budu pyšný, pokud zablokuji vládu kvůli bezpečnosti na hranicích,“ prohlásil prezident.

V Oválné pracovně Bílého domu, kde se Trump s oběma politiky sešel, se podle agentury Reuters odehrávaly zřídka vídané scény. Prezident se s Pelosiovou a Schumerem otevřeně hádal a vzrušený spor ukončil konstatováním, že své výhrůžky naplní. „Trump dal jasně najevo, že chce vládu potopit,“ řekl po setkání Schumer.

Podle amerických komentátorů není zřejmé, jak by prezident mohl splnit svůj plán vybudovat zeď s pomocí armády. V rozpočtu ministerstva obrany, který už byl schválen a podepsán, žádné peníze na stavbu zdi nejsou.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz