8. ledna 2014 21:04, aktualizováno 9. 1 9:09 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Mladík byl policisty zastřelen právem, rozhodl londýnský soud

Mark Duggan. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mark Duggan. | foto: Reprofoto

Mark Duggan, jehož v roce 2011 zastřelila londýnská policie, byl zabit v sebeobraně, tedy právem. Ve středu tak rozhodl Královský soudní dvůr v Londýně. Událost tehdy zažehla obrovské pouliční protesty nejen v hlavním ostrovním městě. Britské úřady se obávají, že verdikt by mohl vyvolat nové násilnosti, a mobilizovaly policii.

Rodina devětadvacetiletého Duggana mluvila a i nyní mluví o popravě. Muži zákona však od počátku tvrdili, že muže zastřelili v sebeobraně. Duggana, otce čtyř dětí, policista zastřelil v severolondýnské čtvrti Tottenham. Při noční jízdě taxíkem ho kontrolovala hlídka, která se zaměřuje na boj s gangy, a jeden z policistů na Duggana vystřelil, údajně v sebeobraně.

Desetičlenná komise o verdiktu rozhodla většinou osmi členů. Místní policie podle ní jednala v mezích zákona i přesto, že Duggan u sebe neměl v době smrti zbraň. Podle webu britské televize BBC ji však během cesty taxíkem, v němž ho policie zastavila, chvíli před tím odhodil; nalezena byla šest metrů od místa incidentu.

S verdiktem nesouhlasí Duggenova rodina, která od počátku mluví o popravě. Jeho matku Pamelu Dugganovou po vynesení rozsudku vyvedli v slzách ze soudní síně. "Ve svém boji za spravedlnost nepřestaneme," prohlásila Dugganova matka v slzách po vynesení rozsudku. Dugganova teta Carol uvedla, že všichni v zemi ví, "že byl Mark popraven". Dodala, že se rodina boje za spravedlnost nevzdá. "Žádná spravedlnost, žádný mír," prohlásila.

"Černý život nestojí za nic"

"Nemůžeme uvěřit, že porota došla k takovému závěru. Nebyl ozbrojen a přesto ho zastřelili. Byla to vražda," uvedla právnička rodiny Marcia Willis-Stewartová. Před budovou soudu se shromáždily desítky lidí, kteří proti verdiktu protestovaly. "Černý život nestojí za nic," zaznělo podle BBC z davu před soudní budovou.

Mluvčí londýnské policie řekl agentuře AFP, že probíhá operace, která v případě potřeby umožní vyslat rychle posily do Tottenhamu. Kvůli Dugganovu zastřelení propuklo před třemi lety v londýnském Tottenhamu pouliční násilí. Následné rabování a násilnosti se rozšířily i do dalších britských měst. Během nepokojů se podle médií jen v Londýně podílelo na plundrování obchodů a protestech až 30 000 lidí. Šlo o nejhorší pouliční násilí v zemi za posledních 30 let.

Jana Vrubelová, oka