Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Svět

Jemenští povstalci zaútočili na další nákladní loď, USA žádají námořní koalici

Nákladní loď dánské společnosti Maersk (19. ledna 2023) foto: Reuters

Nákladní loď dánské společnosti Maersk se ve čtvrtek u jemenského pobřeží stala terčem raketového útoku. Podle agentury Reuters šlo zjevně o další z řady útoků ze strany jemenských húsíjských povstalců, které nyní výrazně ohrožují lodní přepravu v Rudém a Arabském moři. Útoky přiměly USA, aby prosazovaly vznik široké námořní koalice v oblasti.
  20:24

Společnost Maersk uvedla, že její loď Maersk Gibraltar plula z ománského přístavu Salálah do saúdskoarabské Džiddy, když se stala terčem útoku v blízkosti průlivu Báb al-Mandab. Ten spojuje Adenský záliv s Rudým mořem. „Vyzýváme k politickým krokům, které by zajistily rychlou deeskalaci“ útoků v regionu, uvedla Maersk a upozornila, že „současná situace ohrožuje životy námořníků a je neudržitelná pro světový obchod“.

Podle Reuters nebylo bezprostředně jasné, zda byl incident s lodí společnosti Maersk tentýž jako ten, který ve stejné oblasti nahlásily britské námořní bezpečnostní agentury.

Při této události se blíže neurčené plavidlo stalo terčem útoku poté, co odmítlo uposlechnout příkazu skupiny vydávající se za jemenské námořnictvo, aby změnilo kurz a zamířilo ke břehům Jemenu. Podle britské služby Maritime Trade Operations (UKMTO) poté pouhých 50 metrů od boku lodi explodovala naváděná střela.

Vedle toho pak britská společnost Ambrey, která se také zabývá námořní bezpečností, oznámila, že v blízkosti jemenského ostrova Sokotra v Arabském moři byla údajně přepadena nákladní loď bulharského majitele plující pod maltskou vlajkou. Tato loď podle Ambrey evidentně prováděla úhybné manévry a ještě předtím v její blízkosti vypnulo svůj transpondér rybářské plavidlo plující pod íránskou vlajkou.

Jemenští šíitští povstalci Húsíové mají podporu Íránu a od roku 2014 ovládají hlavní město Saná i velkou část pobřeží Rudého moře. Už od vypuknutí války v Pásmu Gazy mezi Izraelem a palestinským teroristickým hnutím Hamás, rovněž financovaným Íránem, napadají lodě v blízkosti klíčového průlivu Báb al-Mandab. Několikrát vyslali rakety a drony na jih Izraele. V posledních dnech ovšem nebezpečných událostí výrazně přibylo.

Obchodní tanker ve středu u břehů Jemenu čelil střelbě z motorových člunů a raketám odpáleným z jemenského území pod kontrolou Húsíů. Americký torpédoborec během incidentu sestřelil také bezpilotní letoun vypuštěný z tohoto území. V pondělí řízená střela vypálená z Jemenu zasáhla norský tanker Strinda, který začal hořet, nikdo z posádky však nebyl zraněn. K tomuto útoku se Húsíové v úterý přihlásili s tím, že posádka lodi nereagovala na jejich varování.

Zvláštní vyslanec Spojených států pro Jemen Tim Lenderking ve čtvrtek agentuře Reuters řekl, že Washington usiluje o vytvoření „co nejširší“ námořní koalice, jež by lodě v Rudém moři chránila a dala Húsíům jasně na srozuměnou, že jejich útoky nebudou tolerovány. Íránský ministr obrany Mohammad Rezá Aštíání nicméně varoval, že takové mnohonárodní námořní síly by čelily „mimořádným problémům“ a že nikdo „nemůže učinit krok v regionu, kde máme převahu“.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!