30. září 2011 10:57, aktualizováno  12:40 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Jemenci zabili šéfa odnože Al Kajdy, 'Usámu internetu'

Jemenský radikální duchovní Anwar al-Awlaki  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jemenský radikální duchovní Anwar al-Awlaki |

SANNÁ Jemenské síly zabily šéfa jemenské organizace Al Kajdy Anwara al-Awlakího. S odvoláním na jemenského ministra obrany o tom informuje BBC.

Awlakí je spojován s několika teroristickými útoky proti Američanům v uplynulých letech á se mu i spoluúčast na přípravě loňského útoku v letadle z Amsterodamu do Detroitu. Atentátník vycvičený v Jemenu se na palubu dostal s výbušninami, ale nepodařilo se mu je odpálit.

Šéf jemenské Al Kajdy


Radikální islamista byl odborníky v posledních letech označován za "extrémně nebezpečného muže" a jednoho z hlavních teroristů světa. Podle ředitele londýnského ústavu mezinárodní bezpečnosti Sajana Goleta byl al-Awlakí "nejnebezpečnějším ideologem na světě".


Al-Awlakí byl často popisován jako "Usáma internetu". Byl považován za velmi schopného organizátora a propagandistu. Své plamenné texty rozšiřoval na internetu, používal blogy, e-maily, Facebook, videa na YouTube, vydával ale i klasický časopis v angličtině Inspiruj, ve kterém byly články typu "Jak udělat bombu v maminčině kuchyni".

Washington považuje jemenskou odnož Al Kajdy za nejaktivnější teroristickou buňku na světě, která podle některých komentátorů po likvidaci Usámy bin Ládina představuje pro USA a další západní státy nejvážnější nebezpečí.

Buňky teroristické sítě

Lidovky.cz, ČTK