Středa 6. prosince 2023, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Ukrajinci prolomili ruské linie a postupují vpřed, potvrzuje Stoltenberg

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg (7. září 2023) foto: Profimedia.cz

Ukrajina pokročila v protiofenzivě, kterou zahájila letos v červnu s cílem získat znovu kontrolu nad Ruskem obsazeným územím. Europoslancům to v Bruselu řekl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.
  10:33

„Ukrajinci postupně získávají další území. Dokázali prolomit obranné linie ruských sil a postupují vpřed,“ prohlásil Stoltenberg na setkání s europoslanci ze zahraničního výboru a z podvýboru pro bezpečnost a obranu.

Na dotaz okolo pochybností o rychlosti ukrajinského postupu, šéf NATO řekl, že „nikdo neříkal, že to bude jednoduché“.

„Bylo jasné, že to bude krvavá a velmi obtížná ofenziva. Možná nepostupují tak rychle, jak si představovali, ale postupují, třeba o několik stovek metrů za den. A Rusové ztrácejí,“ dodal.

Povinností spojenců z NATO je podle něj Ukrajince podpořit. „Můžeme jim radit, můžeme jim pomoci, ale jsou to pak ukrajinští velitelé a vojáci přímo na místě, kteří musí činit obtížná rozhodnutí,“ řekl Stoltenberg.

Jak dodal, Rusové se při zahájení invaze loni v únoru domnívali, že Kyjev padne do několika dní, celá Ukrajina pak během několika týdnů. „Ukrajinci jim ukázali, že nic takového se nestane,“ doplnil. Pokud jde o podporu Ukrajiny, hovořil rovněž o potřebném navýšení produkce munice, která by Kyjevu pomohla. A ocenil úsilí a pomoc Ukrajině ze strany Evropské unie a jejich členských států.

Europoslanci se Jense Stoltenberga rovněž vyptávali na situaci v okolí Ukrajiny a v celé oblasti Černého moře. Bukurešť ve středu informovala, že na rumunské území zřejmě dopadly části ruského dronu útočícího na ukrajinský přístav na Dunaji. Jak k tomu Stoltenberg uvedl, NATO nemá žádné informace o tom, že by šlo o úmyslný útok proti Rumunsku. „Čekáme na výsledek probíhajícího vyšetřování,“ dodal.

Šéf NATO europoslance rovněž informoval o tom, čeho bylo dosaženo na nedávném červencovém summitu Severoatlantické aliance ve Vilniusu. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj z Litvy odjel s vyhlídkou na další vojenskou i finanční podporu a s dohodou o urychlení budoucího procesu přijetí do NATO. Konkrétní nabídku připojení se k Alianci nicméně nedostal.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!