Čtvrtek 28. října 2021, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jih Chile postihlo zemětřesení, obešlo se bez obětí

Svět

  16:36aktualizováno  18:42
SANTIAGO DE CHILE - Jih Chile v neděli postihlo zemětřesení o síle 7,7 stupně Richterovy škály, podle posledních zpráv se zřejmě obešlo bez obětí. Otřesy, jejichž epicentrum bylo v Pacifiku u ostrova Chiloé, ale způsobily materiální škody. Americká služba USGS krátce po zemětřesení vydala varování před vlnami tsunami, které ale již odvolala.

Zničená silnice poblíž Tarahuin na jihu Chile. foto: Reuters

Podle USGC bylo epicentrum otřesů v Pacifiku asi 40 kilometrů jihozápadně od přístavního města Quellón na ostrově Chiloé, což je asi 1300 kilometrů jižně od metropole Santiaga.

Úřady vydaly varování před tsunami a vyzvaly obyvatele oblasti, aby opustili pláže a pobřežní zóny. V postiženém regionu Los Lagos se podle chilských úřadů evakuovalo asi 4000 lidí.

Podle fotografií ze sociálních sítí otřesy poničily silnice a několik domů na ostrově Chiloé, který byl nejblíž epicentru. Úřady nehlásí zatím, že by byl někdo zraněn.

Chile velmi často postihují zemětřesení. U jeho jižního pobřeží je takzvaný trojný bod (styk tří tektonických desek), v němž dochází k podsouvání oceánského hřbetu pod jihoamerickou desku.

Poslední velké zemětřesení, které si vyžádalo přes 520 obětí, postihlo zemi v únoru 2010 a mělo sílo 8,8 stupně Richterovy škály.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zabalené do merina. Redakce testovala oblečení Crawler
Děti zabalené do merina. Redakce testovala oblečení Crawler

Redakce se pustila do testování oblečení od značky Crawler, která vše šije ručně a z merino vlny. Zajímají vás názory našich maminek?

Mohlo by vás zajímat