Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Svět

Jihoafrické dilema končí, Putina zatýkat nebudou. Na summit má jet Lavrov

Ruský prezident Vladimir Putin a jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa se účastní 11. summitu lídrů BRICS v paláci Itamaraty. (14. listopadu 2019) foto: Profimedia.cz

Rusko na srpnovém summitu rozvíjejících se ekonomik BRICS nebude zastupovat prezident Vladimir Putin, ale ministr zahraničí Sergej Lavrov, uvedla kancelář jihoafrického prezidenta. Na Putina vydal Mezinárodní trestní soud (ICC) zatykač. Jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa žádal ICC, aby Putina během summitu nemusel zatknout, protože to by hrozilo válkou.
  15:18aktualizováno  16:27

„Na základě vzájemné dohody se prezident Vladimir Putin summitu nezúčastní. Ruskou federaci bude zastupovat ministr zahraničí Sergej Lavrov,“ píše se v komuniké prezidentské kanceláře. „Prezident Putin přijal rozhodnutí zúčastnit se summitu BRICS prostřednictvím videokonference. Bude to plnohodnotná účast,“ řekl následně Putinův mluvčí Dmitrij Peskov agentuře Interfax. Ta dodala, že summit se má konat od 22. do 24. srpna jako první vrcholná schůzka, které se mají fyzicky zúčastnit vůdci rozvíjejících se ekonomik od dob pandemie.

O den dříve oznámil Ramaphosa, že požádal ICC, aby ruského vůdce nemusel zatknout, pokud přicestuje na jih Afriky, kam byl pozván spolu se svými protějšky z Brazílie, Indie a Číny. „Rusko dalo jasně najevo, že zatčení jeho současného prezidenta by se rovnalo vyhlášení války,“ uvedl v úterním prohlášení.

Ramaphosa reagoval na soudní žalobu podanou hlavní opoziční stranou Demokratická aliance. Ta se vládu snaží přimět k tomu, aby Putina v případě, že vstoupí na jihoafrickou půdu, zatkla.

JAR patří mezi více než 120 států, které mají povinnost zadržet po vstupu na své území každého, na koho byl vydán zatykač ICC. Zatykač na Putina vydal ICC letos v březnu v souvislosti s únosy ukrajinských dětí z okupovaných území do Ruska.

Slova o tom, že by se jakýkoliv pokus o Putinovo zatčení rovnal vyhlášení války Moskvě, pronesl v březnu ruský exprezident Dmitrij Medveděv. Ten kromě prezidentského úřadu zastával i funkci premiéra a nyní je místopředsedou ruské bezpečnostní rady.

Ramaphosa minulý měsíc vedl africkou delegaci, která navštívila Kyjev a Petrohrad a předložila ukrajinskému prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému a Putinovi mírový plán. O případném Putinově zatčení hovořil jihoafrický prezident rovněž jako o maření „mírového řešení“ války na Ukrajině.

Kreml zprávy o vyhlášení války popírá

Putinův mluvčí Dmitrij Peskov popřel, že by Rusko dalo jihoafrickému prezidentovi na vědomí, že zatčení prezidenta Putina kvůli zatykači ICC by se rovnalo vyhlášení války. „Ne, to nezaznělo. Nikdo nikomu nedával nic na srozuměnou. Všem v tomto světě je naprosto jasné, co znamená pokus zasáhnout proti hlavě ruského státu. Proto není nutné nikomu nic vysvětlovat,“ řekl Peskov.

Moskva tvrdí, že jurisdikci ICC neuznává, rozhodnutí soudu nemají žádný význam a zatykač nemá právní platnost.

JAR v roce 2015 čelila kritice za to, že navzdory mezinárodnímu zatykači umožnila tehdejšímu súdánskému prezidentovi Umaru Bašírovi opustit její území, aniž by jej zadržela. Bašír se tehdy do země vypravil na summit Africké unie. Vláda JAR tvrdila, že je chráněn diplomatickou imunitou.

Oficiálně zaujala Jihoafrická republika vůči ruské invazi na Ukrajinu neutrální stanovisko. Dříve ale země čelila kritice za svůj proruský postoj a podezření, že dodává Moskvě zbraně.

Autoři: ,