Středa 4. srpna 2021, svátek má Dominik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Z Jižní Koreje poslali do KLDR ‚kapitalistické‘ sušenky na baloncích

Svět

  6:00
SOUL - Aktivisté z Jižní Koreje poslali přes hranici do komunistické KLDR tisíce balonků nesoucích oblíbenou pochoutku Severokorejců - jihokorejské čokoládové sušenky Choco Pie.

Kim Čong-un se dívá na severokorejskou výrobu sušenek. foto: tumblr, kimjongunlookingatthings

Zhruba 200 aktivistů vypustilo v pohraničním městě Padžu 50 heliem plněných balonků, na nichž bylo upevněno 350 kilogramů sladkostí, včetně 10.000 balíčků sušenek Choco Pie. O zprávě informoval deník The Guardian.

ČTĚTE VÍCE:

Oblíbené sušenky dříve dostávali severokorejští dělníci pracující v jihokorejských továrnách ve společné průmyslové zóně v Kesongu jako formu odměny za odpracované přesčasy. Komunistická diktatura totiž zaměstnavatelům v Kesongu, který se nachází na území KLDR, zakázala udělovat odměny peněžní. To bylo vnímáno jako příliš kapitalistické.

Severní Korea zavřela továrnu v Kesongu, poslední symbol spolupráce obou Korejí.

Severní Korea zavřela továrnu v Kesongu, poslední symbol spolupráce obou Korejí.

Severokorejce proto odměňovali instantní kávou, nudlemi či pověstnými sušenkami. Zaměstnanci pak sušenky prodávali na černém trhu za mnohdy astronomické ceny. Za jeden jediný koláček mohli takto utržit v přepočtu až 200 korun.

Sušenky jako symbol kapitalismu

Podle listu The Guardian se čokoládové sušenky Choco Pie plněné želatinovou směsí postupně staly jedním z nejvyhledávanějších produktů na černém trhu v Severní Koreji. Severokorejským úřadům ale údajně v květnu došla se sušenkami, které se v KLDR staly neoficiální měnou, trpělivost a Pchjongjang nařídil, aby majitelé továren přestali sušenky rozdávat.

Čokoládové koláčky „Chochopie“ - dřívější odměna zaměstnanců Kesongu za...

Čokoládové koláčky „Chochopie“ - dřívější odměna zaměstnanců Kesongu za...

"Rozhořčena rostoucí popularitou sušenek Choco Pie je Severní Korea zakázala jako symbol kapitalismu," prohlásil jeden z organizátorů středeční "balonkové" akce Čchu Sun-he. "Sušenky Choco Pie budeme s pomocí balonků posílat i nadále, protože je to pořád jeden z nejoblíbenějších potravinářských výrobků, zvláště pak mezi hladovějícími Severokorejci," dodal.

Jihokorejští aktivisté pravidelně vypouštějí přes hranice balonky, které ale většinou nesou letáky s propagandou namířenou proti vládě severokorejského diktátora Kim Čong-una. Pchjongjang vytrvale naléhá na Soul, aby aktivisty zastavil, a hrozí ostřelováním míst jejich aktivit.

Autoři: ,