Čtvrtek 22. února 2024, svátek má Petr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Již několik dnů hoří nejvyšší bod Afriky Kilimandžáro. Hasičům se nedaří, do boje se zapojí i helikoptéry

Příčina požáru zatím není známa. Jednou z variant je, že se rozšířil z otevřeného ohně při vaření jídla pro turisty. Požár podle mluvčího správy národních parků v Tanzanii Pascala Shelutetea vzplál v oblasti, kde odpočívají turisté putující na vrchol hory. foto: ČTK/AP

Dáresalám - Helikoptéry a letadla pomohou v Tanzanii bojovat s požárem, který vypukl na tamní nejvyšší hoře Kilimandžáru, píše v pátek zpravodajský server BBC News. Oheň vzplál už v neděli, od té doby se ho snaží uhasit hasiči s pomocí několika stovek dobrovolníků.
  10:33

VIDEO: Inferno v Jižní Koreji se rozpoutalo 33 pater nad zemí. Požár budovy si vyžádal desítky raněných

„Je to těžší, než jsme si mysleli,“ připustil ministr přírody a turismu Hamisi Kigwangalla. Hašení požáru ztěžuje vysoká nadmořská výška, sucho, silný vítr i druh vegetace na místě. Hasiči a dobrovolníci navíc nemají dostatečně kvalitní vybavení.

Posily na pomoc v boji s živlem vyslala podle BBC například škola College of...
Zatím není jasné, jaké škody na okolní divoké přírodě požár napáchal.

Usnadnit hašení požáru, který se zatím dotkl asi dvou procent rozlohy afrického masivu, mají právě letadla a helikoptéry, které zřejmě poskytnou tanzanské státní firmy.

Pět hasičů na prales o velikosti Skotska. Amazonii opět sužují požáry, situace se vymyká kontrole

Stále se přesně neví, proč požár na známé africké hoře vypuknul. V úterý ale mluvčí správy národních parků v Tanzanii, pod kterou spadá i Kilimandžáro, připustil možnost, že požár způsobilo ohřívání jídla ze strany turistů a horolezců. Kilimandžáro je významnou africkou turistickou destinací. Cirka 6000 metrů vysokou horu každý rok zdolá na 50 tisíc turistů. První doložený výstup se uskutečnil 6. října 1889.

Autor: