Pondělí 20. března 2023, svátek má Světlana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Čína a USA nesmí do otevřeného konfliktu, řekl Biden Si Ťin-pchingovi

Prezident Spojených států Joe Biden na virtuální konferenci s čínským vůdcem Si Ťin-pchingem v Bílém domě. (15. listopadu 2021) foto: Reuters

Americký prezident a čínský vůdce se v noci z pondělí na úterý setkali na virtuální konferenci. Joe Biden na úvod řekl, že soupeření mezi Spojenými státy a Čínou nesmí přerůst v otevřený konflikt. Hlavy států se však nevyhnuly ani sporným tématům, jako je dodržování lidských práv v Číně nebo vztah obou zemí k Tchaj-wanu.
  6:52aktualizováno  10:50

Od lednového nástupu Bidena do funkce amerického prezidenta byla tato konference prvním jednáním, na němž si oba státníci vidí do tváře. Dosud si Biden a Si pouze dvakrát telefonovali. Americký prezident podle agentury AP upřednostňoval osobní setkání, Si však neopustil zemi od počátku pandemie covidu-19.

„Máme jako lídři Číny a Spojených států odpovědnost zajistit, aby soupeření mezi našimi zeměmi nepřerostlo v konflikt, ať už zamýšlený nebo nezamýšlený,“ citovala AP z Bidenova úvodnímu proslovu.

Si podle čínských státních médií na začátku rozhovoru řekl, že obě země by měly více komunikovat, vzájemně se respektovat, snažit se o mírumilovné soužití a dostát své zodpovědnosti na mezinárodní scéně. Bidena v rozhovoru nazval „starým přítelem“. 

Nejvyšší čínský představitel řekl Bidenovi, že obě strany musejí konstruktivně řešit neshody, aby se vzájemné vztahy „nevymkly kontrole“. „Musíme stabilizovat kormidlo, aby se obě gigantické lodě - Čína a USA - (...) nesrazily,“ uvedl Si.

Následný rozhovor se pak věnoval široké škále otázek od Severní Koreje, Afghánistánu a Íránu přes klimatické změny a pandemii covidu-19 až po globální zajištění dodávek zdrojů energie. 

Rozhovoru se podle čínských státních médií zúčastnil ministr zahraničí Wang I a vicepremiér Liou Che, který je odpovědný za obchodní vztahy s USA. Na americké straně byl přítomen ministr zahraničí Antony Blinken a ministryně financí Janet Yellenová.

22. října 2021

Cílem rozhovoru bylo snížit napětí mezi oběma velmocemi, Biden a Si se ale při něm nevyhnuli ani konfliktním otázkám. Americký prezident podle Bílého domu varoval před jakoukoli změnou statu quo Tchaj-wanu, který je americkým spojencem a který Čína považuje za svou provincii, a před porušováním míru a stability v Tchajwanském průlivu. 

Čínský prezident zdůraznil, že ti, kdo bojují za nezávislost Tchaj-wanu, a jejich podporovatelé v USA si zahrávají s ohněm. „Pokud nás budou separatisté na Tchaj-wanu provokovat, budeme muset přijmout rozhodná opatření,“ dodal.

CIA se nedaří špionáž v Číně. Chybí jí informace z nejvyšších pater moci

Biden v průběhu jednání rovněž vyjádřil obavy ohledně porušování lidských práv v čínské Ujgurské autonomní provincii Sin-ťiang, v Tibetu a v Hongkongu a sdělil svému protějšku, že USA budou chránit svou ekonomiku před nekalými praktikami Číny a dostojí svým závazkům vůči spojencům v regionu. 

Si v reakci varoval Spojené státy před vměšováním se do vnitřních záležitostí Číny a prohlásil, že Washington musí přestat „zneužívat otázku národní bezpečnosti k utlačování čínských firem“.

Zájmy Číny a USA se podle sdělení Bílého domu shodují v takových oblastech jako je veřejné zdraví či boj proti změnám klimatu. Jednat je nutné také o globálním zajištění dodávek zdrojů energie.

Čína uvalí sankce na lidi, kteří podle ní podporují samostatnost Tchaj-wanu

Američtí představitelé uvedli, že setkání nepřineslo žádný průlom ve vzájemných vztazích mezi Spojenými státy a Čínou, což se podle nich ani neočekávalo.  Obě strany ale jednání označily za „upřímné, konstruktivní, důležité a plodné“.

Jednání se odehrálo na pozadí rostoucího napětí mezi dvěma největšími světovými ekonomikami. Mezi sporné body ve vzájemných vztazích patří vojenské hrozby Číny vůči Tchaj-wanu, pokračující obchodní válka a situace ohledně lidských práv v Číně.

Washington také s velkým znepokojením sleduje rostoucí mocenské ambice Pekingu v Asii. Čína naopak viní USA ze snahy zpomalit její vzestup ve světě, stěžuje si také na rostoucí americký protekcionismus.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat