Biden po čtyřhodinovém jednání se svým čínským protějškem nedaleko San Franciska uspořádal samostatnou tiskovou konferenci, v jejímž závěru byl dotázán, zda stále zastává názor, že současný čínský prezident je diktátor.
„Podívejte se, on jím je. Je diktátorem v tom smyslu, že je to člověk řídící zemi, která je komunistickým státem, jenž je založen na zcela jiné formě vlády než ta naše,“ odvětil Biden.
„Takovéto výroky jsou extrémně chybné a představují nezodpovědnou politickou manipulaci. Čína proti tomu rezolutně protestuje,“ prohlásila v reakci mluvčí čínské diplomacie Mao Ning. „Vždy se najdou lidé se špatnými úmysly, kteří se snaží vrazit klín mezi čínsko-americké vztahy. To se jim ale nepodaří,“ dodala mluvčí.
Biden čínského prezidenta za diktátora označil už v červnu, kdy hovořil o únorovém přeletu čínského špionážního balonu nad Spojenými státy, který nakonec americké stíhačky sestřelily.
Důvodem, proč se podle něj tehdy Si rozčílil, když byl balon plný špionážního vybavení sestřelen, bylo to, že nevěděl, kde se přesně nachází. „To je pro diktátory velká ostuda. Když nevědí, co se stalo,“ podotkl. Peking na jeho slova reagoval pobouřeně.
Tehdejší roztržka však oběma stranám nezabránila v rozhovorech zaměřených na zlepšení napjatých vztahů, které vyvrcholily středečním jednáním mezi státníky, poznamenal Reuters. Biden přitom krátce po kalifornském summitu označil rozhovory za jedny z nejkonstruktivnějších a nejproduktivnějších, které spolu prezidenti vedli.
Čínský parlament letos v březnu zvolil do čela země Si Ťin-pchinga už potřetí a podle Reuters je tento muž po desetiletí upevňování své moci považován za nejmocnějšího čínského vůdce od dob Mao Ce-tunga.