Středa 19. června 2024, svátek má Leoš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Zbraně, které zaskočily Putina: Bidenovy varhany

Tradiční zbraně, kterými je dnes poseté ukrajinské bojiště, by Rusy tak hluboko v týlu neohrozily. Ale tato ano. | foto: Profimedia.cz

Premium Speciál
Už druhý den po nočním překročení hranic měli Rusové triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po pěti měsících místo toho vězí v zákopové válce na východní Ukrajině. Plán Vladimira Putina a jeho generálů v únoru nepočítal s tím, že bude mít jeho protivník po ruce několik překvapení. A že v dalších fázích vleklého konfliktu přijde s high-tech novinkami, které překonají i ty nejdivočejší fantazie válečných stratégů.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Další zbraně, které zaskočily Putina

Přinášíme vám průvodce zbraněmi, které používá ukrajinská armáda a jež se výrazně podepisují na charakteru největšího konfliktu v Evropě od 2. světové války. Ačkoliv je nutno dodat, že inovativní postupy ukrajinské armády i Ruskem nečekané moderní zbraně jen částečně kompenzují ohromující ruskou převahu ve všech měřitelných segmentech.

IV. Bidenovy varhany

Nova Kachovka je ospalé ukrajinské město nedaleko Chersonu. Když na něj 11. července padne tma, ztratí se v šeru i jediná místní zajímavost – obrovská přehrada. Ne nadlouho. Nebe zničehonic rozzáří obrovská exploze – z ohnivé koule vylétají stovky menších, jako by šlo o ohňostroj někde na pouti. Jenže tohle žádná slavnost není. Ukrajinské dělostřelectvo právě zacílilo na ruský sklad munice. V něm je mimo jiné slušná zásoba sanytru, neboli dusičnanu draselného, ze kterého se vyrábí pyrotechnika.

Efekt je devastující. Exploze střídá explozi a následný požár se šíří do blízké nemocnice i rezidenčních čtvrtí. V plamenech umírá mimo jiné již devátý ruský generál od začátku války Artem Nasbulin; velitel ruského 22. armádního sboru, který má chránit pobřeží a krýt tak záda ruské černomořské flotile.

Moskva je v šoku. Nečekala drtivý úder tak hluboko ve svém týlu – téměř 70 kilometrů od frontové linie. Tradiční zbraně, kterými je dnes poseté ukrajinské bojiště, by ji neohrozily.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se