Středa 27. září 2023, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Válka na Ukrajině

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Elon Musk | foto: Reuters

Premium Speciál
Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí v zákopové válce na východní Ukrajině. Plán Vladimira Putina a jeho generálů v únoru nepočítal s tím, že má jeho protivník po ruce několik překvapení. A že v dalších fázích vleklého konfliktu přijde s high-tech novinkami, které překonají i ty nejdivočejší fantazie válečných stratégů.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet Premium

Další zbraně, které zaskočily Putina

Přinášíme vám průvodce zbraněmi, které používá ukrajinská armáda a jež se výrazně podepisují na charakteru největšího konfliktu v Evropě od 2. světové války.

Ačkoliv je nutno dodat, že inovativní postupy ukrajinské armády i Ruskem nečekané moderní zbraně jen částečně kompenzují ohromující ruskou převahu ve všech měřitelných segmentech.

III. „Muskovo“ bombardování

Nebe se zatáhlo clonou kouře a dýmu. Podél řeky hoří les a ruské dýmovnice přimíchávají do černého kouře bílé odstíny. Pod touto rouškou dává ruský velitel pokyn do akce. Všechno, co má kola a pásy, začíná překračovat řeku Severní Doněc na východě Ukrajiny. Mezi nimi a posledními ukrajinskými silami, které se zuby nehty drží u vesnice Bilohorivka, leží jediný pontonový most.

Všechno probíhá zdánlivě hladce. Ruský batalion zdárně překročí řeku, čítá 50 tanků a bojových vozidel pěchoty a téměř 1000 vojáků. Teď už jim nic nestojí v cestě. Když odříznou Bilohorivku, uzavřou donbaskou kapsu a celá ukrajinská obrana na levém břehu Dněpru se může definitivně zhroutit.

Vtom se však spustí peklo, jeden výbuch za druhým – možná dokonce z českých granátů, právě dělostřelecké munice jsme totiž na Ukrajinu poslali po tunách.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
první měsíc jen za 1 Kč

Roční

490
890 Kč
Předplatit
+ 6 měsíců zdarma oproti měsíčnímu předplatnému
+ online televize Telly
na 90 dní zdarma

Dvouleté

1 690
Předplatit
+ 5 měsíců zdarma oproti měsíčnímu předplatnému
+ online televize Telly
na 90 dní zdarma

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu iDNES.cz, Lidovky.cz a Expres.cz
  • Více než 30 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se

Jak chutná miminkům pokračovací a batolecí mléko Beggs?
Jak chutná miminkům pokračovací a batolecí mléko Beggs?

30 rodin dostalo od nás zdarma pokračovací nebo batolecí mléko od prémiové značky Beggs. Co o něm ve svých recenzích napsali? Přečtěte si hodnocení...