Sobota 22. února 2020svátek má Petr 10 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Známý profesor Peterson se v Rusku léčí z akutní závislosti na lécích. Podle dcery málem zemřel

Kanadský profesor Jordan Peterson. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kanadský profesor Jordan Peterson. | foto: Gage Skidmore, Wikimedia (CC BY-SA 3.0)

Praha Jordan Peterson podstupuje v Rusku akutní odvykací léčbu kvůli své závislosti na benzodiazepinech, tedy lécích proti úzkosti. Kanadský profesor psychologie, známý díky svým kontroverzním názorům, se podle jeho dcery Mikhaily Petersonové stal extrémně závislým na lécích a v průběhu minulého roku byl několikrát blízko smrti.

„Poslední rok byl pro mou rodinu extrémně těžký. Otec bral už několik let benzodiazepin kvůli úzkosti a těžké autoimunitní reakci na jídlo. V dubnu zjistili mé matce konečné stadium rakoviny a otec začal brát vyšší dávky. V posledních měsících prožíval kvůli lékům nesnesitelné stavy, které se ještě zhoršily, když se je pokusil vysadit,” popisuje Petersonova dcera ve videu, které v pátek zveřejnila na Youtube.

Benzodiazepany se běžně používají v léčbě panické poruchy či nespavosti. Podle Petersonové ovšem způsobily u jejího otce takzvanou paradoxní reakci. To znamená, že místo tlumících účinků vyvolávaly křeče, podrážděnost a impulzivitu. Když se ale profesor pokusil léky vysadit, objevily se těžké abstinenční příznaky. Peterson trpěl akatizií, tedy stavem extrémní neklidnosti, která člověka nutí se neustále hýbat. Kvůli tomu začal mít sebevražedné sklony. „Bylo to absolutní peklo,” sdělila dcera.

Po neúspěšné léčbě v několika amerických nemocnicích musela rodina vyhledat akutní odvykací kúru, která byla dostupná pouze v Rusku. Peterson navíc trpěl těžkým zápalem plic, který se mu rozvinul při pobytech v nemocnicích. Čtyři týdny tak musel v Rusku strávit na jednotce intenzivní péče, což byla podle slov jeho dcery ta nejděsivější zkušenost v životě. „Přežil díky pomoci kompetentních a statečných lékařů. Tátův stav se nyní zlepšuje, i když jeho tělo utrpělo těžkou újmu. Už má ale zpět svůj smysl pro humor, poprvé za dlouhé měsíce se znovu usmívá,” popisuje dívka.

Na závěru videa zdůraznila, že otcova závislost není psychologická, což údajně potvrzují i lékaři. „Jsme extrémně šťastní, že je otec naživu,” uzavírá Petersonová. Jeho úplné uzdravení bude podle jejích slov trvat ještě dlouho, ale dcera psychologa slíbila, že v dalším videu už se objeví on sám.

Jordan Peterson vstoupil do obecného povědomí v roce 2016, kdy odmítl používat genderově neutrální zájmena pro transgender studenty. Kontroverzní profesor, který se zabývá sociální psychologií, se stal známým advokátem proti „politické korektnosti” a „genderové ideologii.” Jeho kniha o osobnostním rozvoji 12 pravidel pro život vyšla loni v češtině.

Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Folksam je na trhu od roku 1908 a patří k největším švédským pojišťovnám. Od... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Filip Dolenský, profesionální hráč počítačových her | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...