25. června 2012 20:57 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Jsem prezident, já pojedu na summit. Jenže premiér chce jet sám

Rumunský prezident Traian Basescu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rumunský prezident Traian Basescu. |

BUKUREŠŤ Rumunský prezident a premiér se zatím nedokázali dohodnout na tom, kdo bude jejich zemi zastupovat na blížícím se summitu Evropské unie. Hlava státu Traian Basescu trvá na tom, že on má jménem své země vystupovat v zahraničí. Podobný spor v minulosti vedli i nejvyšší polští představitelé.

Basescu napsal sociálně demokratickému premiérovi Victoru Pontovi dopis, v němž ho varoval, že pokud by jel na summit bez pověření od prezidenta, šlo by o porušení výsad hlavy státu. To také s sebou nese právní důsledky, upozornil Basescu.

Zatímco podle rumunské ústavy má zemi při zahraničních jednáních zastupovat prezident, premiér Ponta tvrdí, že v případě summitu EU jde o hospodářskou, sociální a vnitropolitickou záležitost. A za ně odpovídá předseda vlády. Od parlamentu, v němž má jeho vládní koalice většinu, Ponta dokonce dostal doporučení, že Rumunsko by měl na summitu zastupovat právě premiér.

Stejně se hádali Poláci

Nejvyšší představitelé zemí EU se sejdou v Bruselu ve čtvrtek a v pátek.V Polsku před třemi lety spor mezi premiérem Donaldem Tuskem a tehdejším prezidentem Lechem Kaczyńským o účast na vrcholných unijních schůzkách řešil ústavní soud. Rozhodl tehdy, že prezident coby nejvyšší představitel země se může rozhodnout, zda se bude účastnit summitů EU. Vláda má ale určovat stanovisko Polska k záležitostem, o nichž se na summitu jedná.

Lidovky.cz, ČTK