Pondělí 18. ledna 2021svátek má Vladislav -4 °C sněžení Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Jsem žena a mé jméno je Chelsea, svěřil se odsouzený Manning

Bradley Manning. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bradley Manning. | foto: Reprofoto

WASHINGTON Americký vojín Bradley Manning, který byl ve středu odsouzen k 35 letům odnětí svobody za vyzrazení tajných informací, prohlásil, že se cítí být ženou a chce co nejdříve zahájit hormonální terapii. Manning to oznámil jen den po svém odsouzení a sepsání žádosti o prezidentskou milost. Jeho advokát věří, že Barack Obama prosbě vyhoví.

"Nastává další fáze mého života, a proto si přeji, aby každý znal mé skutečné já. Jsem Chelsea Manningová, jsem žena," uvedl Manning ve svém prohlášení, které ve vysílání americké televize NBC přečetl vojínův právník David Coombs.

"Vzhledem k tomu, že ženou se cítím být už od dětství, chci co nejdříve podstoupit hormonální terapii. Prosím rovněž, abyste mě, dneškem počínaje, oslovovali mým novým jménem a používali v souvislosti se mnou ženská zájmena," požádal Manning.

Manningovo prohlášení

"Předmět: Nová fáze mého života

Chci poděkovat všem, kdo mne v posledních třech letech podporovali. Během tohoto těžkého období mi vaše povzbuzující dopisy a podpora dodávaly sílu. Jsem navěky zavázán těm, kdo mi psali, přispěli do fondu na moji obranu nebo přišli shlédnout aspoň část mého procesu. (...).

Nastává další fáze mého života, a proto si přeji, aby každý znal mé skutečné já. Jsem Chelsea Manningová. Jsem žena. Vzhledem k tomu, že se jí cítím být už od dětství, chci co nejdříve podstoupit hormonální terapii. Doufám, že mě v tomto procesu podpoříte. Prosím rovněž, abyste mě, dneškem počínaje, oslovovali mým novým jménem a používali v souvislosti se mnou ženská zájmena (s výjimkou oficiální korespondence zasílané do věznice). Těším se na vaše doupisy a na to, až na ně budu odpovídat.

Děkuji vám,

Chelsea E. Manningová"

Zdroj: TODAY News

Manningova sexualita hrála před soudem důležitou roli

Už během soudního procesu podle agentury DPA sehrály důležitou roli Manningovy pochybnosti o vlastní sexuální orientaci a z toho vyplývající problémy ve vojenském prostředí. Zveřejněna byla také fotografie, na níž má vojín ženskou paruku a červeně namalované rty.

Jeho rozhodnutí pro změnu pohlaví však nebude snadné uskutečnit, protože jeho předpokládaná vojenská věznice Fort Leavenworth ve státě Kansas vězňům neumožňuje hormonální terapii, uvedl justiční věstník Courthouse News Service.

Coombs řekl, že Manning nebude žádat, aby byl umístěn do ženské věznice, ale nemá obavu o bezpečnost svého klienta, i kdyby si ve vojenském vězení odpykával trest jako žena. Vojáci podle něj mají zájem na tom, aby se z vězení dostali hned po odpykání trestu.

35 let vězení za 700 000 dokumentů

Manning, který byl ve středu odsouzen za vyzrazení zhruba 700 000 utajovaných dokumentů amerického ministerstva zahraničí a Pentagonu serveru WikiLeaks, v žádosti o milost adresované prezidentu Obamovi zpochybnil etiku metod, které Spojené státy používají v boji proti nepřátelům.

ČTĚTE VÍCE:

"Až v době, kdy jsem byl v Iráku a denně četl tajné armádní zprávy, jsem začal pochybovat o etice toho, co děláme," cituje Manninga agentura AP.

"Kdykoli jsme zabíjeli nevinné civilisty, místo abychom přijali odpovědnost za své počínání, rozhodli jsme se schovat pod pláštík národní bezpečnosti a tajných informací, abychom se vyhnuli odpovědnosti před veřejností," vysvětlil.

Manning se hájil tím, že chtěl americkou veřejnost pravdivě informovat o tom, k čemu všemu dochází pod rouškou války proti terorismu. Jedno z jím poskytnutých vidí například ukazuje, jak američtí vojáci střílejí na civilní vozidlo. Jednal jsem tak, jak jsem jednal, protože miluji svou vlast a záleží mi na její svobodě, napsal v žádosti o milost, kterou adresoval prezidentu Obamovi.

Coombs na základě svých zkušeností odhadl, že Manning by mohl být po sedmi letech podmínečně propuštěn pro dobré chování. Také však vyjádřil očekávání, že Obama žádosti o milost vyhoví.

,

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Období vánočních písní, ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Období vánočních písní, ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Období vánočních písní, ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...