16. října 2014 8:05 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Jsme jednotní, sankce jsou projevem hlouposti, prohlásil Putinův kancléř

Miliardář Jevtušenkov na archivním snímku s ruským prezidentem Putinem... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miliardář Jevtušenkov na archivním snímku s ruským prezidentem Putinem... | foto: TwitterČTK

MOSKVA Spekulace o rozkolu v nejvyšších kremelských kruzích v důsledku protiruských sankcí Západu důrazně popřel šéf prezidentské kanceláře Sergej Ivanov. V rozhovoru řekl, že "se stoprocentní jistotou" může pověsti o rozkolu politických špiček popřít. Na Krymu však opoziční vůdce mluví o protiprávnosti záboru.

Agresivní ruská politika vůči Ukrajině a následné západní sankce vyvolaly podle západních analytiků v Kremlu napětí. Proti armádním jestřábům usilujícím o násilný postup vůči Kyjevu údajně stojí diplomatická a podnikatelská lobby, která se obává mezinárodní izolace. Mocné ruské oligarchy navíc vyděsil nedávný tvrdý postup Kremlu proti miliardáři Vladimiru Jevtušenkovi, který byl obviněn z praní špinavých peněz.

Sankce jen škodí

„Mohu se stoprocentní jistotou říct, že žádný rozkol není. A jestli někdo něco takového očekával, bylo to hloupé, naivní a směšné,“ řekl kancléř Ivanov ruskému listu Komsomolskaja pravda. I veškeré západní sankce jsou podle něj projevem hlouposti a snahy uškodit. „K ničemu to nevede. A pokud jde o mě, není to poprvé a zvykat si nemusím,“ poznamenal ruský politik, který byl rovněž zařazen na sankční seznam Západu.

ČTĚTE TAKÉ

Kauza Jevtušenkova, který patří do skupiny nejbohatších Rusů, podle Ivanova rozhodně k masovému útěku ruských miliardářů nepovede. „Velká většina našich podnikatelů jsou vlastenci,“ zdůvodnil své přesvědčení. A pokud někdo na Západ uprchl, pak prý šlo o podvodníky, kteří se za hranicemi ukrývají před zaslouženým trestem. „Utekli, aby se nedostali za mříže, a nyní se vydávají za oběti krvavého ruského režimu,“ zdůraznil kancléř.

Zábor byl protiprávní

Ruský opoziční vůdce Alexej Navalnyj považuje ruský zábor Krymu za nezákonný, pod kontrolou Moskvy ale podle něj poloostrov v dohledné době nepochybně zůstane. Známý bloger a odpůrce Kremlu to řekl ruské rozhlasové stanici Echo Moskvy.

PSALI JSME

„Anexe Krymu proběhla v křiklavém rozporu se všemi normami mezinárodního práva,“ konstatoval Navalnyj, jehož někteří ruští komentátoři označují za umírněného ruského nacionalistu. „Reálie jsou ale nyní takové, že Krym je součástí Ruské federace. Nemá smysl si něco jiného nalhávat, neměli by to dělat ani Ukrajinci. Krym zůstane součástí Ruska a už nikdy v dohledné budoucnosti se součástí Ukrajiny nestane,“ zdůraznil.

Území nikoho

Kdyby se Navalnyj někdy v budoucnu stal prezidentem, což jeho stoupenci nevylučují, Krym Ukrajině nevrátí. Aby bylo spravedlnosti učiněno za dost, mělo by podle něj být na poloostrově provedeno „skutečné referendum“, aby byly zřejmé preference jeho obyvatel.

ČTĚTE TAKÉ

Žádná zářivá budoucnost ale podle Navalného Krym nečeká. „Je odsouzen stát se tím, čím se stal severní Kypr,“ řekl ruský opozičník s odkazem na severní část středomořského ostrova okupovanou od 70. let minulého století Tureckem. „Je to divné území, které fakticky nikomu nepatří a nikdo ho neuznává,“ dodal Navalnyj.

Lidovky.cz, ČTK