Pátek 29. května 2020svátek má Maxmilián, Maxim 7 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Jsme vyděšení, říkají šerpové. Odmítají šplhat na Mount Everest

Nepálští nosiči se nyní obávají na horu vrátit, navíc si stěžují na přístup vlády.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nepálští nosiči se nyní obávají na horu vrátit, navíc si stěžují na přístup vlády. | foto: ČTK

KÁTHMÁNDÚ Lavina, která strhla ze stěny Mount Everestu nejméně třináct šerpů, otřásla celou komunitou nepálských nosičů. Někteří šerpové už se na horu odmítají vrátit. Nelíbí se jim, jak se k tragédii postavila vláda, která má příjmy z poplatků od horolezců.

Mount Everest nikdy nezažil horší tragédii. Jediná lavina v pátek zabila třináct šerpů, další tři členové výpravy se navíc pohřešují a jsou pravděpodobně mrtví. Nepálští nosiči se nyní obávají na horu vrátit, navíc si stěžují na přístup vlády.

Ta podle nich nedělá dost, aby pomohla rodinám obětí, ačkoliv sama vybírá tučné poplatky od horolezeckých expedicí. Zatím ohlásila jednorázovou pomoc ve výši 40 tisíc rupií (asi 8 200 korun) a brání se, že od počátku dělá naprosté maximum.

Mount Everest nikdy nezažil horší tragédii. Jediná lavina v pátek zabila třináct Šerpů.

Rozzlobené šerpy, kteří po tragédii uvažují o bojkotu dalších výstupů, si však potřebuje nutně udobřit. Bez nenahraditelných nosičů vybavení a vysokohorských průvodců může být nastávající sezona na nejvyšší hoře světa vážně ohrožena, což by citelně zasáhlo i státní kasu. Šerpům tak vláda vzkazuje, že jim pomůže.

Možná tak nosiči dosáhnou svého cíle. Po státu požadují alespoň 10 tisíc dolarů pro rodiny obětí a navýšení pojistky pro zahraniční expedice na dvojnásobek.

Dobře placené riziko

Horské vůdce však netrápí pouze materiální stránka neštěstí, také se bojí, že se situace může opakovat. Stezka, kterou se skupina, jež zmizela pod lavinou, vydala opravovat, je nyní úplně zavalená a musí ji někdo obnovit. Šerpové nyní váhají, zda se tam vydat.

"Po ztrátě tolika bratrů a přátel není pro mnoho z nás možné pokračovat," řekl agentuře AP třicetiletý šerpa Pasang. "Jsme vyděšení stejně jako naše rodiny, které nás prosí, abychom se raději vrátili domů."

Mount Everest nikdy nezažil horší tragédii.

Někteří už ohlásili, že končí, jiní se zatím rozhodují. Výstupy na vrchol byly kvůli tragédii dočasně zastaveny, ale už v květnu se opět rozjedou naplno (VÍCE ČTĚTE ZDE).

Stovky horolezců z celého světa znovu obsadí celou horu od úpatí až po vrchol, aby se podívaly až na "střechu světa". A počítají při tom, že to nebude zadarmo. Mnoho šerpů tak přes dočasný bojkot nakonec podlehne vábení zahraničních peněz. Zatímco průměrný roční příjem v Nepálu se pohybuje kolem 700 dolarů (asi 14 tisíc korun), zkušený vysokohorský průvodce si během tříměsíční sezony může vydělat i sedminásobek.

Nepál kvůli neštěstí dočasně zakázal výstup na Mount Everest

Proto šerpové dobrovolně podstupují vysoké riziko. "Šerpové riskují dvakrát víc než horolezci ze Západu," tvrdí Nima Tenzing, který pochází z kmene Šerpů, jenž dal horských vůdcům jejich jméno. Jenže právě díky tomu, že jeho národ ovládl lukrativní horolezecký byznys, zařadil se do vyšší společenské třídy.

Rodiny šerpů mají poměrně pohodlný život, využívají moderní techniku a posílají děti do soukromých škol. Proto Tenzing neuvažuje, že by se tohoto životního stylu vzdal. Páteční tragédii navzdory. "Smrt a zranění na hoře se staly součástí našich životů," tvrdí. "Ztratili jsme hodně našich lidí, ale musíme v naší práci pokračovat."

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...