Neděle 2. dubna 2023, svátek má Erika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Francie si užívá volebního nadechnutí

Svět

  13:07
PAŘÍŽ - Úderem včerejší půlnoci skončila kampaň před druhým a rozhodujícím kolem prezidentských voleb. A až do zítřejších osmi hodin ráno, kdy se po celé Francii i v jejích zámořských územích otevře přes 60 tisíc volebních místností, nastává zklidnění hektické předvolební horečky.

Francouzi se s koncem kampaně vyrovnávají různě.

I když už kandidáti nemohou lákat zbylé nerozhodnuté voliče a nesmějí být zveřejňovány průzkumy veřejného mínění, neznamená to samozřejmě, že by volební téma zmizelo úplně.

K TÉMATU:

Čas od času na něj přijde řada na hlavních televizních kanálech, dnešní francouzské noviny zase mimo jiné připomínají volební programy obou kandidátů a zabývají se i hrozící krizí v pravicovém táboře.   Pokud by totiž stávající prezident Nicolas Sarkozy prohrál, jak mu předpovídají průzkumy i názory většiny komentátorů, mohlo by dojít k pnutí v jeho Svazu pro lidové hnutí. A to zvláště v případě, že by gaullisté propadli i v červnových parlamentních volbách.

Rouen, rodiště Françoise Hollanda

Sarkozy se ale až do poslední chvíle snažil černé přepodvědi zvrátit. „V neděli to bude hodně těsné,“ předpovídal během včerejšího mítinku v západofrancouzském resortu Les Sables d'Olonne. Jeho socialistický vyzyvatel François Hollande se zase pokusil poslední nerozhodnuté voliče přesvědčit na východě země. „Nechci Francii, která je rozdělena náboženstvím a která si nevěří," prohlašoval na jednom z mítinků.

I když mnozí ve Francii považují Hallandovo vítězství za prakticky jisté, přeci jen není vyloučeno ani nedělní volební drama. Poslední průzkumy veřejného mínění totiž ukázaly, že Sarkozymu se podařilo ztrátu na svého socialistického soka stáhnout - podle některých průzkumů dokonce už na čtyři procentní body.

     

Autor:

Mohlo by vás zajímat