Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

V Kanadě přituhuje, policie zvažuje vojenskou akci proti blokádě antivaxerů

Svět

  15:45
V centru hlavního města Kanady Ottawy pokračují antivaxerské protesty řidičů kamionů. Policii se nedaří blokádu rozehnat. Připouští, že zvažuje i možnost vojenské akce, jež by byla velmi vzácná. Existují obavy, že takový zásah by se mohl ošklivě zvrtnout. Jenže demonstrace omezují fungování města a veřejnost je naštvaná.

„Zvažujeme všechny možnosti, včetně pomoci armády,“ řekl podle stance CNN šéf ottawského policejního sboru Peter Sloly. Zdůraznil, že taková žádost by byla velmi vzácná. Za poslední století došlo jen k dvěma případům, kdy policie v Kanadě povolala armádu k řešení občanských nepokojů.

Kvůli stávce kamionů jsou v centru města uzavřené některé obchody, zavřely i muzea či knihovny, omezen je provoz úřadů. Ty doporučují lidem, ať se oblasti radši vyhnou. 

Takzvaný „konvoj svobody“ proti povinnému očkování šoférů vstupujících do země začal křižovat Kanadu 22. ledna. Demonstrace v Ottawě trvají šestý den. Počet zapojených lidí se postupně snížil – podle policie se v sobotu manifestace účastnilo až 18 000 lidí, v úterý večer hlásila už jen 250 protestujících, přičemž počet kamionů neuvedla. Obává se však, že počet demonstrantů se zase zvýší o víkendu.

V kanadské Ottawě pokračuje protest řidičů kamionů proti koronavirovým pravidlům. (2. února 2022)

„Většina demonstrantů odešla a ti co zůstávají, tvoří skupinu velmi odhodlaných a nestabilních jednotlivců, kteří nerespektují zákon,“ uvedla za policii hlavního města náměstkyně šéfa Trish Fergusonová. Strážníci v souvislosti s blokádou u parlamentu zatkli nejméně tři lidi.

Sloly přiznal, že nemá dostatek mužů, aby prolomil blokádu a zastavil tisíce nákladních vozů ve vstupu do města. „Neexistuje žádná zákonná pravomoc k zapečetění města, neexistuje žádná praktická schopnost zapečetit město této velikosti,“ řekl s tím, že by potřeboval minimálně 50 tisíc policistů, aby se o to jen pokusil.

Policejní šéf varuje, že angažování armády je „masivním rizikem“. Existují totiž obavy, že řidiči mají zbraně a vojenská akce by se mohla zvrtnout. „Jsem zastáncem občanské války,“ řekl příznivec protestů Jim Doerksen serveru Global News. „Máme zbraně. Postavíme se a odhalíme je.“

Policie je pod silným tlakem veřejnosti, která požaduje, aby zasáhla. Obyvatelé si stěžují na hluk a obtěžování ze strany demonstrantů. Podle charitativních organizací si někteří odpůrci koronavirových omezení od jejich zaměstnanců vynucují jídlo. Podle Amber Bramerové z útulku pro ženy Cornerstone Housing for Women se zaměstnankyně i bezdomovkyně bojí vyjít ven na ulici, zvláště pak ty s jinou než bílou barvou pleti.

Napojení protestního hnutí na krajní pravici naznačují vlajky s hákovými kříži, které podle obyvatel nosí někteří demonstranti, i výrok jednoho z organizátorů, že koronavirové vakcíny mají za cíl „depopulaci bílé rasy“.

Demonstranti nehodlají navzdory odporu veřejnosti odstoupit. „Chápeme vaši frustraci a upřímně bychom byli rádi, kdybychom mohli svůj vzkaz doručit nějak jinak, ale odpovědnost za vaše nepohodlí leží jednoznačně na ramenou politiků,“ uvedl Chris Barber, který se označil za jednoho z lídrů „konvoje za svobodu“.

Podle Slolyho ve financování a organizaci akce hraje roli „významný prvek“ z USA. Konvoj shromáždil miliony dolarů skrze stránku na webu GoFundMe, podporu mu vyjádřili kromě jiných bývalý americký prezident Donald Trump či miliardář Elon Musk.

Demonstrace odsoudil kanadský premiér Justin Trudeau, který šoféry obvinil, že stojí na straně „nenávisti a rasismu“. Premiér je kvůli nákaze koronavirem na neznámém místě, některá média spekulují, že se na něj přesunul z bezpečnostních důvodů. 

Vedle protestu v Ottawě se již několik dní odehrává také blokáda na dálnici v kanadské provincii Alberta nedaleko hranice s USA, která začala jako výraz solidarity se shromážděním v hlavním městě. Premiér Alberty Jason Kenney řekl médiím, že někteří lidé sympatizující s protesty napadli policii. Řada aut proniká policejní blokádou, aby se k demonstraci připojila. Policie řidiče varovala, že je zatkne, pokud zůstanou na silnici.

Kromě požadavků souvisejících se vstupem do země aktuálně v Kanadě platí různá nařízení spojená s nošením roušek, hromadnými akcemi či vakcinačními certifikáty. Země zažívala v minulých týdnech rekordní šíření koronaviru, počty úmrtí se tam dostaly na nejvyšší hodnoty od jara 2020. Alespoň jednu dávku vakcíny proti covidu-19 dostalo 86 procent obyvatel.

Autoři: ,