Pátek 9. prosince 2022, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Britský král Karel III. podnikl první cestu od smrti Alžběty II., vydal se do Skotska

Svět

  6:46
Král Karel III. podnikl první veřejnou cestu po konci období smutku po smrti své matky královny Alžběty II. V doprovodu manželky Camilly navštívil skotská města Dunfermline a Edinburgh.

Karel III. si oblečený v kiltu třásl rukama se stovkami svých obdivovatelů. Na záběrech televize Sky News je slyšet, jak jeden muž z davu za kovovou zábranou králi nabídl sestřih zdarma ve svém holičství.

V Dunfermline se Karel III. setkal i s místními zastupiteli a skotskou premiérkou Nicolou Sturgeonovou, která se svojí Skotskou národní stranou (SNP) usiluje o nezávislost Skotska na Spojeném království.

Dunfermline je rodištěm krále Anglie, Skotska a Irska ze 17. století Karla I. Stuarta., jenž byl posledním britským králem, který se ve Skotsku narodil. Karel III. dnes Dunfermline oficiálně udělil zvláštní postavení, které v Británii do dneška drželo jen 73 dalších měst. K příležitosti oslav 70 let na trůnu Alžběty II. začátkem června jej získalo společně s Dunfermline ještě sedm dalších měst.

„Nedokáži si představit vhodnější způsob, jak zaznamenat výjimečný život mé drahé matky naplněný službou, než udělením tohoto vyznamenání místu slavnému pro svoji dlouhou a význačnou historii,“ řekl v projevu v Dunfermline Karel III.

Odpoledne se král s manželkou přesunuli do Edinburghu, kde v paláci Holyroodhouse pořádali setkání se zástupci jihoasijských komunit v Británii. Akce se zúčastnilo 200 až 300 lidí různých národností: Indové, Pákistánci, Bangladéšané, Srílančané, Bhútánci i další.

Královský pár jim poděkoval za jejich „přínos pro život v Británii od zdravotnictví, média, vzdělávání, umění, obchod, až po ozbrojené složky“, píše BBC.

K udělení zvláštního označení anglickým výrazem „city“, který dnes Dunfermline získalo, nemusí město splnit žádné konkrétní podmínky, často se ale váže s jeho historickým významem. Nejmenším britským městem s tímto statusem je velšské St Davids s asi 2 000 obyvateli, které jej obdrželo už ve 12. století kvůli své katedrále postavené na místě kláštera založeného v 6. století velšským patronem sv. Davidem.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat